Na jižní hranici Mexika ve městě Tapachula došlo ke střetu asi stovky migrantů s policií, dvacet osob bylo zraněno. Běženci byli frustrovaní z toho, že je příslušné úřady nechaly měsíce čekat na povolení k volnému průchodu do Spojených států, píše agentura Reuters.
Mexický Národní institut pro migraci uvedl, že k násilným protestům v pohraničním městě Tapachula poblíž Guatamely na jihu Mexika se připojila zhruba stovka migrantů převážně z Kuby, Haiti a různých částí Afriky, informuje agentura Reuters.
Protesty migrantů trvaly téměř měsíc. V úterý se však běženci uchýlili k násilí, když se pokusili přeskočit frontu osob čekajících na povolení, aby mohli pokračovat na sever. Migranti na členy Národní gardy a policie házeli kameny a klacky nebo je napadali pěstmi.
„Úplně se to vymklo kontrole, protože lidé jsou zde opravdu zoufalí,” tvrdí aktivistka za lidská práva Irineo Mujicaová. „Mnozí z nich čekali na povolení opustit město měsíce,” dodala.
Národní institut pro migraci násilné protesty odsoudil. Podle jeho prohlášení běženci chtěli dřívější průchod.
Podle informací stanice BBC News si ve městě skupina migrantů minulý týden na protest proti dlouhým čekacím lhůtám zašila ústa.
Statisíce migrantů každý rok
Každý rok prchají statisíce migrantů před chudobou přes Mexiko do Spojených států. Ti, kteří míří do měst na jižní hranici Mexika, musejí dlouhou dobu čekat na povolení k jeho překročení, případně mohou požádat o azyl.
Obrovské množství migrantů je pro pohraniční oblasti na jihu Mexika problém. Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky vyzval příslušné instituce, aby hledaly řešení dlouhých čekacích lhůt ve městech, jako je Tapachula.
Minulý rok Mexiko obdrželo 131 448 žádostí o azyl. To je o 87 procent více než v roce 2019. Většina žadatelů pochází ze Střední Ameriky a Haiti. Úřady přitom očekávají, že počet žádostí o azyl ještě poroste. Stále více lidí z těchto oblastí totiž prchá před ekonomickou krizí kvůli koronavirové pandemii.
Mexické úřady čelí výzvě, protože příliv migrantů, který zahlcuje humanitární instituce, se zvyšuje. Giovanni Lepri, zástupce Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky řekl, že stále je prostor pro řešení této situace.