Život ve vesmíru se může zničit sám. Dokonce i tak jednoduchý, jako jsou mikroorganismy, které podle francouzských vědců ochladily klima starověkého Marsu na minus 200 stupňů Celsia. Výzkumný tým se domnívá, že na rudé planetě se stále mohou zbytky mikroskopického života nacházet. Informoval o tom deník The Guardian.
Hluboko pod povrchem Marsu se mohlo díky vhodným podmínkám dařit mikroskopickému životu. V pondělí to podle deníku The Guardian oznámil tým francouzských vědců, který o tom publikoval v časopise Nature Astronomy.
Pokud však tyto mikroskopické organismy na Marsu skutečně existovaly, změnily jeho atmosféru natolik, že nastala marťanská doba ledová, která je zahubila. „Život ve vesmíru je schopen přivodit si vlastní zánik, a to dokonce tak jednoduchý život, jako jsou mikrobi,“ řekl hlavní autor studie Boris Sauterey.
— Jatanii Firoomsa (@JataniiF) October 11, 2022
Na Marsu panovaly před asi 4 miliardami let vřelejší podmínky než dnes. Na jeho povrch se podle dosavadních studií nacházelo velké množství vody. Vědci použili ke svému výzkumu klimatické a terénní modely k vyhodnocení obyvatelnosti marťanské kůry právě z tohoto období.
Podle jejich závěrů se pod povrchem Marsu skutečně mohlo dařit mikrobům produkujícím vodík a metan. Před smrtícím zářením z vesmíru je mohly chránit několik desítek centimetrů hluboké nezpevněné vrstvy hlíny.
Když se život sám zahubí
Mladý Mars podle vědců vypadal jako mladá Země. Mikroorganismy se tak mohl nacházet všude na i pod povrchem, kde nebyl led.
Jejich přítomnost by však vedla k úbytku vodíku z řídké atmosféry planety. Teplota na Marsu by v tom případě klesla na minus 200 stupňů Celsia a všechny mikroorganismy by se buď zahrabaly hlouběji do půdy, nebo zemřely.
Proč se tohle nestalo také na Zemi? Sauterey řekl, že zatímco Mars měl atmosféru bohatou na oxid uhličitý, na Zemi převažoval dusík. Proto panovaly na naší rané planetě stabilnější podmínky.
Sauterey poznamenal, že by lidstvo mělo přehodnotit své chápání toho, jak se biosféra a planeta vzájemně ovlivňují.
Výzkumníci upozorňují, že na Marsu stále existují místa s vhodnými podmínkami pro zbytky tohoto mikrobiálního života. Doporučují se ve výzkumech zaměřit na planinu Hellas Planitu a kráter Jezero. Tam aktuálně operuje vozítko Perseverance, které tam sbírá horniny.