Skupina vědců z univerzity v čínském Šan-tungu objevila v mracích na vrcholu hory Tchaj-šan mikroplasty. Ve 24 z 28 vzorků vody odebrané z mraků našli termoplast polyethylentereftalát (PET), polypropylen, polyethylen a polystyren. Tyto částice se běžně vyskytují v syntetických vláknech, oděvech a textiliích, ale také v obalech a v ochranných rouškách.
„Toto zjištění poskytuje významný důkaz o přítomnosti značného množství mikroplastů v mracích,“ uvedli vědci v článku, který vyšel v odborném časopise Environmental Science and Technology Letters.
Microplastics found in clouds could affect weather and global temperatures https://t.co/tT4lU6Odxt pic.twitter.com/zF3ijZFok5
— Guardian World (@guardianworld) November 16, 2023
Začátkem letošního roku prokázala japonská studie, že se mikroplasty nacházejí i na vrcholech hor Fudži a Ojama. To naznačuje, že částice mohou pocházet z plastů v oceánu a přenášet se vzduchem. Koncentrace mikroplastů v mracích na hoře Tchaj-šan byla až sedmdesátkrát vyšší než v mracích na japonských horách.
Vědci zjistili, že mraky mohou mikroplasty modifikovat, což může mít za následek, že tyto částice ovlivňují tvorbu mraků. „Tvorba mraků má ohromný vliv nejenom na naše místní počasí, ale i na globální teploty,“ řekla ekoložka z Plymouthské univerzity Fay Couceirová, která se na čínské studii nepodílela.
Autoři studie uvádějí, že k úplnému určení vlivu mikroplastů na počasí je zapotřebí dalšího výzkumu. Je ale zřejmé, že je možné – a nutné – vyvinout při řešení tohoto problému větší úsilí. „Na této planetě existuje pouze jedna skupina živočichů, která používá plasty, a to jsme my, lidé,“ řekla Couceirová. „Potřebujeme globální reakci na tuto problematiku. Jedna země ji nevyřeší, protože vzduch nerespektuje hranice.“