Americký ministr spravedlnosti Merrick Garland ve čtvrtek večer ohlásil, že dočasně pozastavuje uplatňování federálních poprav na období, dokud jeho rezort prověří příslušné postupy a směrnice, které pozměnila vláda exprezidenta Donalda Trumpa.
„Ministerstvo spravedlnosti musí zajistit, aby se každému ve federálním systému trestního soudnictví nejen poskytovala práva, která mu zaručuje ústava a zákony Spojených států, ale i to, aby se s ním zacházelo spravedlivě a lidsky,“ zdůraznil Garland. Tento závazek je podle jeho slov při trestech smrti mimořádně důležitý.
Přestože se tresty smrti provádějí ve více státech USA, na federální úrovni se v letech 2003-2017 sice udělovaly, ale nedocházelo k jejich samotnému uskutečnění.
Administrativa bývalého prezidenta Trumpa po 17 letech znovu obnovila popravy na federální úrovni a od července 2020 bylo za šest měsíců v USA provedených rekordních 13 exekucí. Tolik federálních poprav ve Spojených státech nebylo realizovaných za vlády žádného prezidenta za posledních 120 let.
Resort spravedlnosti chce mimo jiné zkoumat, zda existuje vysoké riziko, že látka pentobarbital, která se používá ve smrtících injekcích, způsobuje bolesti a utrpení.
Trumpův nástupce v Bílém domě, demokrat Joe Biden, je proti trestu smrti a jeho tým přislíbil, že podnikne kroky, aby byl během jeho úřadování zrušen.
V minulosti byl však Biden obhájcem trestu smrti – v roce 1994 pomáhal vytvořit zákony, na jejichž základě bylo přidáno 60 skutků na seznam federálních zločinů, za které hrozí trest smrti – včetně únosů, při kterých někdo přijde o život. Biden později uznal, že tyto zákony nepřiměřeně zasahují Afroameričany.