Evropské země by měly na nová americká cla reagovat jednotně, rozhodně a zároveň klidně. Před jednáním zástupců vlád Evropské unie to dnes prohlásil německý ministr hospodářství Robert Habeck, podle něhož je Evropa větším trhem než Spojené státy, které jsou proti ní ve slabší pozici. Většina ministrů se shodla, že chtějí s USA o clech jednat, a ne situaci eskalovat. Eurokomisař pro obchod Maroš Šefčovič novinářům před ministerskou schůzkou řekl, že se Evropa v době vysokých cel a padajících burz musí adaptovat na změnu chápání světového obchodu.
Americký prezident Donald Trump minulý týden oznámil zavedení cel na dovoz z mnoha zemí světa včetně států EU. Zdůvodnil je údajně neférovým obchodním přístupem těchto států vůči USA, což řada dotčených zemí zpochybňuje. Na dovoz z EU má začít od středy platit dvacetiprocentní clo.
German minister says EU is strong if it acts in unity on Trump tariffs
— Brussels Morning Newspaper (@BrusselsMorning) April 7, 2025
https://t.co/A4Cmq6iUiY pic.twitter.com/INltESUV7L
„Akciové trhy již padají a škody mohou být ještě větší. Je proto důležité jednat jasně, rozhodně a uvážlivě. To znamená uvědomit si, že jsme v silné pozici. Amerika je ve slabé,“ řekl médiím při příchodu na jednání Habeck.
Řada evropských států dává najevo, že by se EU měla před zavedením odvetných opatření pokusit s USA jednat. To před dnešní ministerskou schůzkou prohlásila například nizozemská ministryně obchodu Reinette Kleverová či několik jejích kolegů z dalších zemí. Podle francouzského ministra obchodu Laurenta Saint-Martina je cílem přesvědčit USA, aby se „věci vrátily tam, kde byly“.
Ministři se dnes budou zabývat i evropskou odpovědí na předchozí americká cla zatěžující dovoz oceli a hliníku do USA, která Trump zavedl již v březnu. Italský ministr zahraničí Antonio Tajani při příchodu na ministerskou schůzku navrhl, aby EU odložila začátek platnosti odvetných cel z plánovaného 15. dubna na konec měsíce.
Šefčovič, který byl v minulých týdnech s evropskou nabídkou ve Washingtonu dvakrát, avšak cla se mu odvrátit nepodařilo, bude dnes ministry informovat o svých jednáních a probere s nimi možnosti dalšího postupu.
Evropští politici v minulých dnech hovořili o několika možnostech, jak na Trumpovu celní ofenzivu odpovědět. Jednou z možností je cílit na oblast služeb, v níž má Evropa na rozdíl od obchodu s USA deficit, a zatížit novými poplatky americké internetové platformy poskytující své služby v Evropě. To však dnes odmítl irský ministr obchodu Simon Harris, v jehož zemi má řada amerických digitálních firem své evropské centrály. Podle Harrise je tento krok „v této fázi vysoce nepravděpodobný“. „Byla by to mimořádná eskalace ve chvíli, kdy musíme usilovat o deeskalaci,“ řekl Harris novinářům.
Šefčovič chce s ministry hovořit také o svých nedávných jednáních v Číně, která čelí ještě větším americkým clům než EU. V evropských zemích proto panuje obava, aby zdejší trh nezaplavil dovoz asijského zboží, které bude kvůli dovozním přirážkám v USA neprodejné. Francouzský ministr Saint-Martin před jednáním podotkl, že chce s kolegy mluvit o tom, jak ochránit evropský trh před přebytkem vývozu z Číny.