Ministři zahraničí Francie a Německa Jean-Noël Barrot a Annalena Baerbock jsou dnes v Damašku, aby jednali se zástupci povstalců, kteří na začátku prosince svrhli režim Bašára Asada. Podle agentury AFP oba ministři mají v plánu setkat se s Ahmadem Šarou, šéfem hlavní syrské povstalecké aliance Haját Tahrír aš-Šám (HTS) a nyní nejmocnějším mužem v zemi. Německá ministryně si přeje nový start ve vztazích mezi Evropou a Sýrií.
Na začátku cesty Baerbock uvedla, že Německo, které přijalo velký počet běženců ze Sýrie, chce pomoci této zemi, aby se „stala funkčním státem s plnou kontrolou nad svým územím“. Podle ministryně mohou noví syrští vládci vyvolávat skepsi, soudit je však chce podle jejich činů. „Nesmíme ale promarnit příležitost podpořit syrský lid na této důležité křižovatce,“ poznamenala.
‼️BREAKING: German and French foreign ministers arrive in Damascus on unannounced visit, reports Reuters
— NEXTA (@nexta_tv) January 3, 2025
German Foreign Minister Annalena Baerbock and French Foreign Minister Laurent Barro have arrived in Damascus to meet with the country's new leader, Ahmed al-Sharaa.
The… pic.twitter.com/iHyEKVnNiK
Baerbock uvedla, že se návštěva koná pod záštitou Evropské unie. „Nový politický start mezi Evropou a Sýrií a mezi Německem a Sýrií je možný,“ prohlásila.
„Francie a Německo jsou společně na straně syrského lidu v celé jeho rozmanitosti,“ citovala AFP šéfa francouzské diplomacie Barrota. Podle něj je zásadní zaručit mírový převod moci. Barrot později uvedl, že si přeje suverénní, stabilní a uklidněnou Sýrii. „Je to reálná, ale křehká naděje,“ řekl francouzský ministr.
Se šéfy povstalců již jednali emisaři obou zemí. Podle tisku se rozhovory mimo jiné vedly o právech žen či náboženských menšin. Významnou část povstalecké koalice totiž tvoří síly, které v minulosti sympatizovaly s radikální interpretací islámu. „Nový start může nastat, jen pokud nová syrská společnost zaručí místo v politickém procesu všem Syřanům, mužům i ženám, nezávisle na jejich etnické či náboženské příslušnosti,“ uvedla mimo jiné Baerbock, která varovala před příliš dlouhým převodem moci.
Podle agentury AFP Barrot začal svou návštěvu jednáním se zástupci křesťanských komunit, které znepokojuje přítomnost radikálních sil uvnitř povstalecké koalice. Oba ministři by měli také navštívit věznici Sajdnájá nedaleko Damašku, která se stala symbolem brutality padlého režimu, a jednat se zástupci občanské společnosti.
V uplynulých týdnech navštívili Damašek například turecký ministr zahraničí Hakan Fidan či šéf ukrajinské diplomacie Andrij Sybiha. Dnešní cesta Barrota a Baerbock je první na takové úrovni ze strany zemí Evropské unie.
Český ministr zahraničí Jan Lipavský ve čtvrtek v České televizi řekl, že Česko obnovilo činnost svého zastupitelského úřadu v Sýrii; vrátil se tam mimo jiné šéf úseku, který se stará o záležitosti USA, pro které Česko v Sýrii funguje jako ochranná mocnost. V politickém dialogu se současným syrským vedením ČR podle Lipavského „našlapuje po špičkách“ s ohledem na skutečnost, že představitelé nové syrské vlády jsou na různých sankčních seznamech kvůli své minulosti. „Na druhou stranu oni otevřeně deklarují, že chtějí navázat vztahy se světem, a myslím si, že bychom toto volání měli vyslyšet,“ dodal šéf české diplomacie.