Od dubna do konce června klesla míra nezaměstnanosti ve Spojeném království na 3,6 procenta. Dostala se tak na nejnižší hodnotu od roku 1974. Přesto Británie nadále čelí rizikům způsobeným zvyšující se inflací. Růst tamních platů totiž pořád nestačí na dorovnání rostoucích cen energií a potravin. Přetrvává také velké množství volných pracovních míst. Informoval o tom server BBC a Reuters.
Pracovní trh ve Spojeném království ztrácí své momentum. Míra nezaměstnanosti sice ve druhém čtvrtletí letošního roku klesla více, než ekonomové čekali, zvýšila se však hodnota ekonomické neaktivity. Vyšplhala se na 21,7 procenta, tedy nejvyšší číslo od roku 2017. Spousta pracovních pozic v Británii tak nadále zůstává neobsazená. Vzrostl totiž počet lidí, kteří jsou zaregistrovaní jako dlouhodobě nemocní. Do práce se také ve zmíněném období chtělo čím dál méně studentům.
Nejnižší míra nezaměstnanosti zaznamenaná od roku 1974 a dosahující 3,6 procenta proto neznamená pouze dobré zprávy. Neaktivita na pracovním trhu by totiž mohla ještě zvýšit současnou hodnotu inflace. Ta nedávno dosáhla 10,1 procenta, tedy nejvyššího čísla za posledních 40 let. „Začínáme pozorovat znaky pracovního trhu, který ztrácí svou dynamiku,“ okomentoval pro server Reuters současnou situaci ekonom Jack Kennedy.
UK unemployment at lowest rate for 48 years, figures show https://t.co/IN8VFq56Dq
— BBC News (UK) (@BBCNews) September 13, 2022
Mezi květnem a červencem měl pak podle Úřadu pro národní statistiky vzrůst počet zaměstnaných o 40 tisíc. Jedná se o číslo menší než třetina hodnoty, kterou ekonomové původně odhadovali. Zároveň se podle serveru Indian Express ve zmíněném období zvedly také platy, a to o asi 5,2 procenta. Nestačí ale i nadále na to, aby se vyrovnaly zvyšujícím se cenám energií a potravin. Podle statistik tak poklesla hodnota průměrného platu o 2,8 procenta.
Britské ekonomice nadále hrozí recese. Centrální banka hodlá znovu navyšovat úrokové sazby
„Navzdory tomu, že už druhý měsíc za sebou klesá počet volných pracovních míst, zůstává jejich číslo pořad vysoké. Napříč naší zemí tak nadále existuje asi 1,2 milion nezaplněných pozic,“ popsala pro server BBC problém britské ekonomiky pracovnice Britské obchodní komory Jane Fratton. Mezi červencem a srpnem letošního roku se přitom zaplnilo nejvíce pracovních míst za poslední dva roky. Britská ekonomika proto i nadále zůstává vystavená riziku recese.
Centrální banka Anglie přitom minulý měsíc zvýšila úrokové sazby nejvíce od roku 1995. Snaží se tím zdražit cenu půjček a donutit domácnosti i firmy méně utrácet, a tedy šetřit. Tím by se měla následně zpomalit inflace. Banka pak plánuje sazby znovu navýšit 22. září. „Slib vlády začít od letošního podzimu zastropovat ceny energií by měl rovněž v zimě pomoci udržet míru nezaměstnanosti i nadále na nízké úrovni,“ vysvětlila pro Reuters ekonomka firmy ING James Smith.