Dvacetiletá demonstrantka, kterou při demonstraci v Myanmaru (Barmě) zasáhla před několika dni střela do hlavy, zemřela v nemocnici. Její smrt potvrdil rodinný příslušník. Jde o první oběť při protestech proti vládě vojenské junty. Informuje o tom CNN, BBC a další servery.
Mya Kweh Kweh Thine měla těsně před dvacátými narozeninami, když šla s přáteli a se starší sestrou 9.února demonstrovat proti armádnímu převratu v Myanmaru, který se odehrál 1.února. Vojáci v zemi během jedné noci převzali velení v zemi a uvrhli demokraticky zvolenou premiérku Aun Schan Su-Ťij do vazby, stejně jako prezidenta a další politiky. V zemi prakticky každý den od té doby protestují desítky tisíců lidí, vojenský puč odsoudily prakticky všechny mezinárodní organizace.
Osudný protest v hlavním městě Neipyijto ale přijela zkrotit armáda. Vojáci zasáhli proti demonstrantům s vodními děly, gumovými projektily a také ostrými střelami. Právě jedna z nich zřejmě mladou ženu zasáhla ve chvíli, kdy se snažila skrýt před vodním dělem. Video dostupné na Youtube ukazuje, že dívka stála spolu s dalšími lidmi přímo za plotem, který je dělil od zásahových jednotek a měla na hlavě motocyklovou přilbu. Ve chvíli, kdy ze strany začne stříkat vodní dělo, žena náhle zkolabovala a spadla na zem. „Lidé kolem nám řekli, že se jí udělalo špatně z vyčerpání a že jí máme sundat helmu. Pak jsme uviděli, že má střelnou ránu v hlavě,“ vypověděla její sestra.
Podle lidskoprávní organizace Amnesty International je k dispozici video, které ukazuje příslušníka policie se samopalem modelu UZI. Právě ten zřejmě ženu zastřelil, CNN se však informaci nepodařilo ověřit. Mya strávila deset dní v nemocnici v komatu na přístrojích, v pátek zemřela. 13. února jí bylo dvacet let, narozeniny s nejbližšími ale už oslavit nestihla.
Barmská armáda den po incidentu popřela, že by do davu střílela ostrými a v prohlášení uvedla, že použila pouze život bezprostředně neohrožující zbraně. Amnesty International zareagovala slovy, že „vážné zranění mladé ženy způsobily myanmarské jednotky, které pálily kulkami do pokojně protestujících lidí„. Organizace volá po tom, aby se Myina smrt řádně vyšetřila. „Myanmarská armáda by měla čelit vážným následkům a mezinárodnímu odsouzení,“ napsala Amnesty International.
Symbol protestů
Mya se stala symbolem protestů, které v posledních několika dnech zesílily. Fotografie jejího obličeje je k vidění na mnoha transparentech na demonstracích, které požadují, aby armáda předala moc nad zemí zpátky k demokraticky zvolenému vedení a propustila zadržené politiky. Premiérka a někdejší laureátka Nobelovy ceny míru Su Ťij čeká na soud, vojenská junta ji obvinila z nezákonného vlastnictví komunikačních zařízení (vysílaček). Armáda pod vedením generála Mina Aun Hlaina vyhlásila v zemi výjimečný stav po dobu jednoho roku. USA už vyhlásily ekonomické sankce proti některým vojenským důstojníkům, stejně tak učinily Kanada a Velká Británie.