Požáry ničí jejich domovy a povodně zavírají školy. Když se však připravují klimatické politiky, hlas mladých generací – právě těch, které zdědí zpustošenou planetu po těch starších – stále není slyšet. Článek zveřejněný na serveru Earth vybízí světové vlády k začlenění mladých lidí do konverzace o klimatu a jejich přizvání do rozhodování o společné budoucnosti.
Klimatické změny jsou nezaviněným problémem mladých lidí. Jejich dopady ohrožují skoro miliardu dětí. To je téměř polovina světové dětské populace, zjistila analýza Dětského fondu Organizace spojených národů (UNICEF).
Youth Have More Stakes in the Climate Crisis. Let’s Give Them a Permanent Seat at the Table https://t.co/TfHyvdNlxT
— Earth.Org (@EarthOrg) March 25, 2025
Není tedy žádným překvapením, že právě na mladé dopadají emocionální důsledky globálního oteplování. Studie z roku 2021 zveřejněná v časopisu Lancet zjistila, že 59 procent mladých lidí po celém světě trpí „extrémními obavami“ z klimatických změn, přičemž 45 procent přiznalo, že tyto obavy negativně ovlivňují jejich fungování v běžném životě, upozorňuje Earth.
Tomuto fenoménu se říká klimatická úzkost. Vyjadřuje pocit existencionálního děsu, který souvisí s negativními myšlenkami o vlastní budoucnosti a budoucnosti lidstva. Existuje také termín klimatický smutek, který vyjadřuje truchlení nad ztrátou biologické rozmanitosti a ekosystémů.
Tyto ztráty přitom dávají mladí lidé do souvislosti se svými životy. Některá města a ostrovy mohou zmizet pod mořskou hladinou dříve, než dostanou příležitost je navštívit. Nebo se ve škole učí o nějakém živočišném druhu, který může během jejich života vyhynout, a oni ho nikdy nespatří. Čelí realitě, v níž se mohou jejich rodná města stát už v následujícím desetiletí neobyvatelná.
Mladí nesmí rezignovat
Jsou to problémy, s nimiž starší generace zápasit nemusí, ale ta mladší ano. Je to totiž jejich budoucnost.
Problém však je, že klimatická úzkost a smutek často vedou k pesimismu a přesvědčení, že snahy zastavit změnu klimatu jsou nedostatečné, že se nic nemění a na změny je příliš pozdě. Budoucnost? Žádná není. Tohle rostoucí zoufalství je pochopitelné, ale nebezpečné, píše Earth.
Pokud totiž mladí lidé ztratí naději, mohou se přestat snažit angažovat v boji o svou vlastní budoucnost. Důležité proto není jen bojovat proti klimatickým změnám, politici by se měli snažit zapojit je do konverzace o klimatu. K tomu lze přispět například začleněním klimatických změn do školních osnov, pořádáním výstav obrazů a fotografických workshopů a na téma klimatické změny zaměřit vzdělávací nebo startupové programy.
Mladí lidé by navíc neměli protestovat před vládními budovami. Měli by rozhodovat uvnitř těchto budov. Jejich hlasy jsou ale stále příliš tiché.