Podle výkonné ředitelky Mezinárodního měnového fondu (MMF) Kristaliny Georgievy by zákaz kryptoměn neměl být zcela vyloučen. Mohlo by k němu dojít, pokud začnou kryptoměny představovat vyšší rizika pro finanční stabilitu. MMF se ale v první řadě chce věnovat spíše jejich regulaci. Uvedla to v rozhovoru pro agenturu Bloomberg. Informoval o tom server Decrypt.
„Jsme velmi nakloněni regulaci světa digitálních peněz,“ uvedla Georgieva v rozhovoru pro agenturu Bloomberg. A dodala, že jde o jednu z hlavních priorit Rady pro finanční stabilitu (FSB), MMF a Banky pro mezinárodní platby.
Pokud však „regulace přichází pomalu a kryptoaktiva se stávají vyšším rizikem pro spotřebitele a potenciálně i pro finanční stabilitu“, možnost zákazu kryptoměn „by neměla být smetena ze stolu“, uvedla Georgieva s odkazem na země jako Indie, které takovou možnost v minulosti zkoumaly.
Indie zvažovala zákaz kryptoměn v roce 2020, nakonec k němu ale nedošlo. Kryptoměny jsou ale od září 2021 nelegální v Číně.
Pokud bude existovat větší předvídatelnost a ochrana spotřebitelů, taková opatření nebudou potřeba. „Ale v tomto světě ještě nejsme“, dodala šéfka MMF.
MMF podle serveru Decrypt ve svém loňském dokumentu uvedl, že regulace kryptoměn „by neměla být vnímána jako potlačování inovací, ale spíše jako budování důvěry“.
„There has to be more regulation,” IMF Managing Director Kristalina Georgieva says https://t.co/TMq6eWWwwf
— Bloomberg Crypto (@crypto) February 25, 2023
Kryptoměny „nejsou peníze“
Georgievová rovněž uvedla, že „stále existuje mnoho nejasností“ ohledně digitálních peněz. A že „prvním cílem MMF je rozlišovat mezi digitálními měnami centrálních bank, které jsou podporovány státem, a veřejně vydávanými kryptoaktivy a stablecoiny“.
Podle ní mají státem podporované stablecoiny „spolehlivost“ a „poměrně dobrý význam pro ekonomiku“. Zatímco kryptoaktiva nepodporovaná státem „jsou spekulativní, vysoce rizikovou investicí, a ne penězi“.
Během nedávného zasedání skupiny G-20 v Indii vydali ministři financí a guvernéři centrálních bank této organizace dokument. Ten doporučil vytvoření globálních regulačních standardů pro toto odvětví, včetně stablecoinů.
S odvoláním na tento dokument Georgieva uvedla, že „kryptoaktivum nemůže být zákonným platidlem, protože nemá definici peněz“.
V prohlášení během panelové diskuse, která proběhla v rámci zasedání, indické ministerstvo financí uvedlo, že „existuje také existenční otázka, zda jsou kryptoaktiva skutečně optimálním řešením stávajících problémů v globálních finančních systémech“.