menu

3.3 C
Czech
Sobota 30. listopadu 2024

Potraviny v Rusku nezastavitelně zdražují a ekonomika zpomaluje

V Rusku prudce rostou ceny potravin, zejména mléčných výrobků, zeleniny a slunečnicového oleje. Situace je podle některých serverů natolik zoufalá, že některé občany nutí krást v supermarketech. O špatném stavu ruské ekonomiky napsal i britský ekonom.

Nečekaný konec legendárního hokejisty, Daugavinš odchází kvůli rodinným problémům

Lotyšský útočník Kaspars Daugavinš šokoval hokejový svět svým rozhodnutím ukončit kariéru. Kapitán lotyšské reprezentace a slovenských Michalovců opustil led uprostřed rozehrané sezóny kvůli rodinným problémům.

Moderní československý tank zadupali Sověti

Poválečnou Československou armádu dnes máme spojenou zejména se sovětskou technikou, pokud jde o tanky, s legendárním T-34/85. Málo se však dnes ví, že prakticky ihned po skončení války začal náš průmysl vyvíjet vlastní tanky světových parametrů.

Reklama

Vývoj poválečných československých tanků začal velmi brzy, už koncem roku 1945, kdy Vojenský technický ústav podal Ministerstvu národní obrany a místnímu výboru Rudé armády zprávu o stavu současného vývoje tanků a dalších obrněných vozidel. To vedlo k řadě návrhů, které vyvrcholily projektem TVP (Tank všeobecného použití). TVP byl silně ovlivněn jak sovětským (odlévaná věž), tak německým vývojem (uložení děla, svařovaná verze věže, plášť), přičemž čerpal z toho nejlepšího z obou světů.

Na základě výše uvedené zprávy předložilo 1. oddělení velitelství armády VTÚ své představy o novém středním tanku. Požadavky zahrnovaly hmotnost 30 až 33 tun, pětičlennou osádku, kanón 85 až 105mm s 80 náboji a koaxiálním těžkým kulometem Vz.37 nebo BESA, přičemž další kulomet stejného typu by sloužil jako příďový kulomet (3600 nábojů pro oba kulomety). Tloušťka pancíře měla být od 10 do 65mm a naftový motor měl tanku udělovat maximální rychlost 50 km/h.

Zvažoval se kanón z Tigeru II

Zajímavostí je, že samotná konstrukce vozidla měla být vybrána až po výběru děla, a to na základě srovnávacích zkoušek všech dostupných typů. Představitelé VTÚ uvažovali o německých kanónech 88mm a 105mm, neboť při zkouškách byly oba schopny prorazit 100mm pancíř na 3000 metrů, jak chtěla armáda.

1. března 1946 představili inženýři svůj předběžný projekt středního tanku s modelem v měřítku 1:50, nazvaný TVP (Tank všeobecného použití). Jednalo se o klasickou koncepci československé tankové školy. Tvarem korby se podobal LT-38 a měl ještě listová péra. Tvar pláště byl ovlivněn německými tanky, poklopy řidiče a radisty pak byly inspirovány britskými konstrukcemi. Sovětská inspirace byla v elektrickém pohonu otočné věže. Tato první verze měla také korbový plamenomet spojený s příďovým kulometem. Uvažovalo se dokonce o zavedení automatického nabíjecího mechanismu, tato myšlenka však byla později opuštěna.

Pohyblivost měl zajišťovat blíže nespecifikovaný vznětový, vzduchem chlazený motor, zajišťující vozidlu poměr výkonu k hmotnosti 20 koní/tunu (motor měl tedy výkon zhruba 660 koní). Konstrukce počítala s listovými pružinami pro odpružení, což byla zjevně slabina, kterou si konstruktéři uvědomovali. Velitel VTU, plk. ing. Josef Trejbal, navrhl, aby každý z účastníků soutěže o návrh postavil alespoň dva prototypy (reálně byly k dispozici pouze Škoda a Praga). Každý z prototypů měl být nejprve postaven bez kanonu.

První návrhy

Škoda na tyto požadavky reagovala nejprve svým návrhem TVP se 105mm kanónem. S tím, že v případě potřeby by se dalo uvažovat o dalších kanónech ráží 76,2mm či 88mm. Do roku 1948 dostala nově znárodněná Škoda příkaz se projektem skutečně zabývat, neboť podvozek byl navržen k použití pro několik projektů samohybných děl a stíhačů tanků. V lednu 1949 armáda vydala oficiální požadavek na projekt tanku pro firmy Škoda a Praga. Pro Škodu měl projekt označení T-50 (úkol 181 B), pro ČKD (Praga) bylo označení T-51 (úkol 181 A). Původně navrhovaná hmotnost 35 tun byla později zvýšena na 40 tun a ráže kanónu se ustálila na „sovětských“ 100mm.

Mezi další požadavky patřila dostatečná ochrana při zachování výborné pohyblivosti na bojišti, vzduchem chlazený dieselový motor schopný provozu za všech klimatických podmínek. Čelní pancíř měl být silný 65 mm, boční a zadní 40 mm a vše ostatní 20 až 30 mm. Korba měla být svařovaná. Sekundární výzbroj měl tvořit nový 12,7mm AA kulomet (zřejmě sovětský DŠkM) a dva kulomety 7,62mm.

Spojení projektů

V průběhu vývoje přibyly další přípravné projekty na podvozku TVP. Například mostní tank, plamenometný tank, nebo ženijní tank s buldozerovou radlicí. Škoda v září 1949 předložila celý projekt včetně dřevěné makety. Vozidlo však bylo přítomným vojenským štábem kritizováno z taktických důvodů. Vojáci si stěžovali, že tank je příliš vysoký a pravděpodobně i příliš těžký. O konkurenčním projektu T-51 se toho ví ještě méně. Jisté však je, že koncem roku 1949 byly oba projekty T-50 a T-51 spojeny do projektu T-50/51.

Dřívější konkurenti nyní spolupracovali jako spojenci, koncem roku 1949 byla na podporu spolupráce dokonce vytvořena koordinační kancelář. Vývoj byl v podstatě zahájen od nuly. Škoda dostala povolení pracovat na novém typu lité věže a také na novém 100mm tankovém kanonu. V roce 1950 bylo rozhodnuto, že se bude používat motor ČKD.

Přibližně v této době byl za vedoucího celého projektu neformálně vybrán Ing. Surin, slavný československý konstruktér, který stál mj. za předválečným projektem LT-38. Spolu s tím bylo také rozhodnuto, že prototypovou korbu z pancéřové oceli vyrobí Vítkovické železárny, zatímco další tři korby z běžné oceli vyrobí Škoda. Na dalším vývoji by pak spolupracovaly Škoda a ČKD, přičemž věž by vyvíjela výhradně Škoda. Každá společnost by pak samostatně vyvíjela motor, převodovku, hnací ústrojí, mechanismus řízení, pedály, sedadla, palivové nádrže a přístupové otvory k motoru. Vzduchové filtry motoru měla vyvinout ČKD, zatímco Škoda měla vyvinout odpružení, ventilaci a elektroinstalaci. Obě firmy navíc dostaly za úkol vyřešit implementaci sovětského motoru V-2 jako provizorium, protože výkonné diesely zůstávaly stále jen na papíře. V součtu to znamenalo, že většinu práce odvede Škoda.

Lepší než Sověti

27. února 1950 byla na poradě velitelství československého tankového vojska schválena konečná verze projektu TVP. Během technického srovnání s tankem T-34/85 byl TVP chválený. Kanon ráže 100 mm byl schopen na vzdálenost 1000 m prorazit 140mm pancíř sklopený pod úhlem 60 stupňů a vozidlo mělo mít lepší manévrovací schopnosti, což bylo dáno motorem AHK/AXK o výkonu 1000 koní a také lepším odpružením. Československo sice mezitím získalo licenci na výrobu T-34/85, to však armádě ještě nebránilo doufat, že během 2. pětiletého plánu (1953 až 1958) vyrobí 1799 kusů vlastního TVP.

To však byla už jen fantazie. Nedostatečné výrobní kapacity a politický tlak ze strany SSSR způsobily, že projekt byl opuštěn. V březnu 1950 se konala schůze vývojových pracovníků, na které bylo oznámeno rozhodnutí ministra obrany o zastavení vývoje T-50/51. Samotný motor měl být dále vyvíjen a nějakou dobu poté běžel i vývoj pancéřování. Někdy později v roce 1950 však byl celý vývoj zcela zastaven včetně vývoje všech projektů na bázi TVP.

Veškeré výrobní kapacity byly mezitím využity pro T-34/85 a v roce 1955 dorazil do Československa první T-54 jako předstupeň plnohodnotné licenční výroby typu T-54/55, která běžela nepřetržitě až do počátku 80. let.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Na Uranu i Neptunu by podle nové teorie mohl být oceán hluboký tisíce kilometrů

Pod namodralou atmosférou planet Uran a Neptun se možná ukrývá oceán plný vody hluboký až několik tisíc kilometrů. S takovým závěrem přišel v novém článku vědec z Kalifornské univerzity v Berkeley, upozornil deník The New York Times (NYT). Teorie nabízí odpověď na roky trvající polemiku o neobvyklých magnetických polích dvou nejvzdálenějších planet Sluneční soustavy.
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Britští zákonodárci hlasovali pro povolení asistovaného umírání

Británie je o krok blíže k legalizaci asistovaného umírání. V pátečním hlasování schválili poslanci Dolní sněmovny návrh zákona, který by umožnil smrtelně nemocným pacientům ukončit svůj život za přísných podmínek. Rozhodnutí přichází po letech veřejných debat a polarizovaných názorů.

Švédsko vyzvalo Čínu ke spolupráci na vyšetřování poškození optických kabelů

Švédsko formálně požádalo Čínu o spolupráci na vyšetřování poškození dvou optických kabelů v Baltském moři. Ze sabotáže je podezřelá čínská nákladní loď Yi Peng 3, jež kotví pod dohledem válečných lodí NATO v úžině Kattegat. Vyšetřovatelé ji podezřívají z napojení na Rusko.

Izrael za rok zasáhl 12.500 cílů Hizballáhu, zabil 2500 jeho členů, tvrdí armáda

Izraelská armáda dnes zveřejnila vlastní přehled aktivit a zasažených cílů za posledních bezmála 14 měsíců bojů proti libanonskému hnutí Hizballáh, které tento týden přerušilo příměří zprostředkované Spojenými státy a Francií. Armáda mimo jiné tvrdí, že zasáhla přes 12.500 lokalit spojených s tímto militantním proíránským hnutím, včetně 1600 velitelských center a 1000 skladů zbraní, a zabila nejméně 2500 jeho aktivních členů. Informoval o tom zpravodajský web The Times of Israel (ToI).

Mexická prezidentka po telefonátu s Trumpem vyloučila obchodní válku s USA

Mexická prezidentka Claudia Sheinbaum po telefonátu s novým americkým prezidentem Donaldem Trumpem prohlásila, že obchodní válku s USA lze odvrátit. Historicky první žena v čele země Trumpa ujistila, že Mexiko se jasně staví proti ilegální migraci.
Reklama

DOPORUČUJEME

Na Uranu i Neptunu by podle nové teorie mohl být oceán hluboký tisíce kilometrů

Pod namodralou atmosférou planet Uran a Neptun se možná ukrývá oceán plný vody hluboký až několik tisíc kilometrů. S takovým závěrem přišel v novém článku vědec z Kalifornské univerzity v Berkeley, upozornil deník The New York Times (NYT). Teorie nabízí odpověď na roky trvající polemiku o neobvyklých magnetických polích dvou nejvzdálenějších planet Sluneční soustavy.

Toxický zápach z ruské lodě vyvolal obavy na Mezinárodní vesmírné stanici

Mimořádný incident na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) způsobil únik neznámého zápachu a kapalin z ruské nákladní lodi Progress MS-29. Posádka musela urychleně reagovat, aby zajistila bezpečnost stanice a jejího prostředí.

Pumpování podzemní vody posunulo rotační osu Země o 80 centimetrů

Nadměrné čerpání podzemní vody v posledních dvaceti letech způsobilo dramatický posun rotační osy Země o 80 centimetrů. Tento jev, o kterém informuje studie publikovaná v časopise Geophysical Research Letters, zároveň přispěl ke globálnímu zvýšení hladiny moří o 6 milimetrů.

Nejstarší důkazy o vodě na Marsu

Vědci objevili důkazy o přítomnosti horké vody na Marsu před více než 4,4 miliardami let. Objev v meteoritu Black Beauty naznačuje, že planeta mohla být v minulosti obyvatelná.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Britští zákonodárci hlasovali pro povolení asistovaného umírání

Británie je o krok blíže k legalizaci asistovaného umírání. V pátečním hlasování schválili poslanci Dolní sněmovny návrh zákona, který by umožnil smrtelně nemocným pacientům ukončit svůj život za přísných podmínek. Rozhodnutí přichází po letech veřejných debat a polarizovaných názorů.

WP: Začíná nová klimatická éra, příští desetiletí určí osud naší planety

Snaha vědců, politiků a klimatických aktivistů sjednotit svět kolem Pařížské dohody selhala. Letos vzrůst globální průměrné teploty poprvé v historii překoná 1,5 stupně Celsia. Následující desetiletí rozhodne o osudu naší planety. Jedinou cestou je úplný odklon od spalování fosilních paliv

Švédsko vyzvalo Čínu ke spolupráci na vyšetřování poškození optických kabelů

Švédsko formálně požádalo Čínu o spolupráci na vyšetřování poškození dvou optických kabelů v Baltském moři. Ze sabotáže je podezřelá čínská nákladní loď Yi Peng 3, jež kotví pod dohledem válečných lodí NATO v úžině Kattegat. Vyšetřovatelé ji podezřívají z napojení na Rusko.

Izrael za rok zasáhl 12.500 cílů Hizballáhu, zabil 2500 jeho členů, tvrdí armáda

Izraelská armáda dnes zveřejnila vlastní přehled aktivit a zasažených cílů za posledních bezmála 14 měsíců bojů proti libanonskému hnutí Hizballáh, které tento týden přerušilo příměří zprostředkované Spojenými státy a Francií. Armáda mimo jiné tvrdí, že zasáhla přes 12.500 lokalit spojených s tímto militantním proíránským hnutím, včetně 1600 velitelských center a 1000 skladů zbraní, a zabila nejméně 2500 jeho aktivních členů. Informoval o tom zpravodajský web The Times of Israel (ToI).

Mexická prezidentka po telefonátu s Trumpem vyloučila obchodní válku s USA

Mexická prezidentka Claudia Sheinbaum po telefonátu s novým americkým prezidentem Donaldem Trumpem prohlásila, že obchodní válku s USA lze odvrátit. Historicky první žena v čele země Trumpa ujistila, že Mexiko se jasně staví proti ilegální migraci.

Gruzínská policie rozháněla demonstranty slzným plynem a vodními děly

Gruzínská policie v noci na dnešek použila slzný plyn a vodní děla k rozhánění demonstrantů v centru Tbilisi, kde tisíce lidí protestovaly proti rozhodnutí vlády přerušit až do roku 2028 přístupová jednání s Evropskou unií. Maskovaní policisté stříleli gumové projektily a mlátili demonstranty a novináře, zatímco demonstranti stavěli a zapalovali barikády, uvedli z místa reportéři agentury AFP. Prezidentka Salome Zurabišviliová, která je stoupenkyní evropské integrace, vyjádřila na sociální síti X podporu gruzínským médiím.

Rostovská oblast v Rusku byla zasažena drony, hoří sklad paliv

Rostovská oblast na jihozápadě Ruska čelila v noci na dnešek rozsáhlému náletu ukrajinských dronů, uvedly místní úřady. Protivzdušná obrana podle gubernátora sestřelila tři desítky dronů. Po náletu se na sociálních sítích objevily zprávy, že podle očitých svědků hoří sklad pohonných hmot u města Kamensk-Šachtinskij, uvedl server Ukrajinska pravda. Připomněl, že na stejný sklad sloužící ruské armádě zasáhly ukrajinské drony i v létě.
Reklama
Reklama