menu

13.5 C
Czech
Úterý 15. dubna 2025

Na diskotéce v Santo Domingu se zřítila střecha, zemřelo nejméně 44 lidí

Nejméně 44 lidí zemřelo a asi 160 dalších utrpělo zranění v noci na dnešek na diskotéce v hlavním městě Dominikánské republiky poté, co se tam zřítila část střechy. Podle agentury AP to uvedl šéf místních záchranářů Juan Manuel Méndez. Týmy na místě neštěstí pokračují v práci. Mezi mrtvými je i guvernérka jedné z provincií této karibské ostrovní země. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na místní úřady.

Ruský dron zasáhl nemocnici v Oděse, v Charkově hořel sklad potravin

Terčem ruských útoků se v neděli pozdě večer stala ukrajinská Oděsa, kde se dron zřítil na nemocnici. Na Stepnohirsk jihovýchodně od Záporoží ruská armáda v noci na dnešek podnikla letecký úder a z Charkova je po ruském dronovém útoku hlášen rozsáhlý požár v civilním podniku. Informují o tom ukrajinské úřady a média.

Moderní československý tank zadupali Sověti

Poválečnou Československou armádu dnes máme spojenou zejména se sovětskou technikou, pokud jde o tanky, s legendárním T-34/85. Málo se však dnes ví, že prakticky ihned po skončení války začal náš průmysl vyvíjet vlastní tanky světových parametrů.

Vývoj poválečných československých tanků začal velmi brzy, už koncem roku 1945, kdy Vojenský technický ústav podal Ministerstvu národní obrany a místnímu výboru Rudé armády zprávu o stavu současného vývoje tanků a dalších obrněných vozidel. To vedlo k řadě návrhů, které vyvrcholily projektem TVP (Tank všeobecného použití). TVP byl silně ovlivněn jak sovětským (odlévaná věž), tak německým vývojem (uložení děla, svařovaná verze věže, plášť), přičemž čerpal z toho nejlepšího z obou světů.

Na základě výše uvedené zprávy předložilo 1. oddělení velitelství armády VTÚ své představy o novém středním tanku. Požadavky zahrnovaly hmotnost 30 až 33 tun, pětičlennou osádku, kanón 85 až 105mm s 80 náboji a koaxiálním těžkým kulometem Vz.37 nebo BESA, přičemž další kulomet stejného typu by sloužil jako příďový kulomet (3600 nábojů pro oba kulomety). Tloušťka pancíře měla být od 10 do 65mm a naftový motor měl tanku udělovat maximální rychlost 50 km/h.

Zvažoval se kanón z Tigeru II

Zajímavostí je, že samotná konstrukce vozidla měla být vybrána až po výběru děla, a to na základě srovnávacích zkoušek všech dostupných typů. Představitelé VTÚ uvažovali o německých kanónech 88mm a 105mm, neboť při zkouškách byly oba schopny prorazit 100mm pancíř na 3000 metrů, jak chtěla armáda.

1. března 1946 představili inženýři svůj předběžný projekt středního tanku s modelem v měřítku 1:50, nazvaný TVP (Tank všeobecného použití). Jednalo se o klasickou koncepci československé tankové školy. Tvarem korby se podobal LT-38 a měl ještě listová péra. Tvar pláště byl ovlivněn německými tanky, poklopy řidiče a radisty pak byly inspirovány britskými konstrukcemi. Sovětská inspirace byla v elektrickém pohonu otočné věže. Tato první verze měla také korbový plamenomet spojený s příďovým kulometem. Uvažovalo se dokonce o zavedení automatického nabíjecího mechanismu, tato myšlenka však byla později opuštěna.

Pohyblivost měl zajišťovat blíže nespecifikovaný vznětový, vzduchem chlazený motor, zajišťující vozidlu poměr výkonu k hmotnosti 20 koní/tunu (motor měl tedy výkon zhruba 660 koní). Konstrukce počítala s listovými pružinami pro odpružení, což byla zjevně slabina, kterou si konstruktéři uvědomovali. Velitel VTU, plk. ing. Josef Trejbal, navrhl, aby každý z účastníků soutěže o návrh postavil alespoň dva prototypy (reálně byly k dispozici pouze Škoda a Praga). Každý z prototypů měl být nejprve postaven bez kanonu.

První návrhy

Škoda na tyto požadavky reagovala nejprve svým návrhem TVP se 105mm kanónem. S tím, že v případě potřeby by se dalo uvažovat o dalších kanónech ráží 76,2mm či 88mm. Do roku 1948 dostala nově znárodněná Škoda příkaz se projektem skutečně zabývat, neboť podvozek byl navržen k použití pro několik projektů samohybných děl a stíhačů tanků. V lednu 1949 armáda vydala oficiální požadavek na projekt tanku pro firmy Škoda a Praga. Pro Škodu měl projekt označení T-50 (úkol 181 B), pro ČKD (Praga) bylo označení T-51 (úkol 181 A). Původně navrhovaná hmotnost 35 tun byla později zvýšena na 40 tun a ráže kanónu se ustálila na „sovětských“ 100mm.

Mezi další požadavky patřila dostatečná ochrana při zachování výborné pohyblivosti na bojišti, vzduchem chlazený dieselový motor schopný provozu za všech klimatických podmínek. Čelní pancíř měl být silný 65 mm, boční a zadní 40 mm a vše ostatní 20 až 30 mm. Korba měla být svařovaná. Sekundární výzbroj měl tvořit nový 12,7mm AA kulomet (zřejmě sovětský DŠkM) a dva kulomety 7,62mm.

Spojení projektů

V průběhu vývoje přibyly další přípravné projekty na podvozku TVP. Například mostní tank, plamenometný tank, nebo ženijní tank s buldozerovou radlicí. Škoda v září 1949 předložila celý projekt včetně dřevěné makety. Vozidlo však bylo přítomným vojenským štábem kritizováno z taktických důvodů. Vojáci si stěžovali, že tank je příliš vysoký a pravděpodobně i příliš těžký. O konkurenčním projektu T-51 se toho ví ještě méně. Jisté však je, že koncem roku 1949 byly oba projekty T-50 a T-51 spojeny do projektu T-50/51.

Dřívější konkurenti nyní spolupracovali jako spojenci, koncem roku 1949 byla na podporu spolupráce dokonce vytvořena koordinační kancelář. Vývoj byl v podstatě zahájen od nuly. Škoda dostala povolení pracovat na novém typu lité věže a také na novém 100mm tankovém kanonu. V roce 1950 bylo rozhodnuto, že se bude používat motor ČKD.

Přibližně v této době byl za vedoucího celého projektu neformálně vybrán Ing. Surin, slavný československý konstruktér, který stál mj. za předválečným projektem LT-38. Spolu s tím bylo také rozhodnuto, že prototypovou korbu z pancéřové oceli vyrobí Vítkovické železárny, zatímco další tři korby z běžné oceli vyrobí Škoda. Na dalším vývoji by pak spolupracovaly Škoda a ČKD, přičemž věž by vyvíjela výhradně Škoda. Každá společnost by pak samostatně vyvíjela motor, převodovku, hnací ústrojí, mechanismus řízení, pedály, sedadla, palivové nádrže a přístupové otvory k motoru. Vzduchové filtry motoru měla vyvinout ČKD, zatímco Škoda měla vyvinout odpružení, ventilaci a elektroinstalaci. Obě firmy navíc dostaly za úkol vyřešit implementaci sovětského motoru V-2 jako provizorium, protože výkonné diesely zůstávaly stále jen na papíře. V součtu to znamenalo, že většinu práce odvede Škoda.

Lepší než Sověti

27. února 1950 byla na poradě velitelství československého tankového vojska schválena konečná verze projektu TVP. Během technického srovnání s tankem T-34/85 byl TVP chválený. Kanon ráže 100 mm byl schopen na vzdálenost 1000 m prorazit 140mm pancíř sklopený pod úhlem 60 stupňů a vozidlo mělo mít lepší manévrovací schopnosti, což bylo dáno motorem AHK/AXK o výkonu 1000 koní a také lepším odpružením. Československo sice mezitím získalo licenci na výrobu T-34/85, to však armádě ještě nebránilo doufat, že během 2. pětiletého plánu (1953 až 1958) vyrobí 1799 kusů vlastního TVP.

To však byla už jen fantazie. Nedostatečné výrobní kapacity a politický tlak ze strany SSSR způsobily, že projekt byl opuštěn. V březnu 1950 se konala schůze vývojových pracovníků, na které bylo oznámeno rozhodnutí ministra obrany o zastavení vývoje T-50/51. Samotný motor měl být dále vyvíjen a nějakou dobu poté běžel i vývoj pancéřování. Někdy později v roce 1950 však byl celý vývoj zcela zastaven včetně vývoje všech projektů na bázi TVP.

Veškeré výrobní kapacity byly mezitím využity pro T-34/85 a v roce 1955 dorazil do Československa první T-54 jako předstupeň plnohodnotné licenční výroby typu T-54/55, která běžela nepřetržitě až do počátku 80. let.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Saharská poušť bývala bujnou zelenou savanou s neznámým obyvatelstvem

Saharská poušť je jedním z nejvyprahlejších a nejpustších míst na Zemi. Táhne se od východního pobřeží Severní Afriky k jejím západním břehům, a toto území, které lze svou velikostí přirovnat k Číně nebo Spojeným státům, pojme 11 zemí. V dávných dobách však nebývalo tak nehostinné jako dnes, napsala agentura Reuters.

Vědci tvrdí, že oživili pravěké vlky. Joe Manganiello je dokonce držel v náručí

Americká biotechnologická firma Colossal Biosciences oznámila narození tří mláďat vyhynulého vlčího druhu známého jako „dire wolf“. Tyto prehistorické šelmy, které proslavil seriaál Hra o trůny, se podle vědců podařilo znovu vytvořit pomocí starověké DNA, genové editace a klonování. Mezi prvními, kdo se s nimi osobně setkal, byl herec Joe Manganiello, známý z fantasy seriálu True Blood.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Nemá právo obcházet Kongres! Americké firmy podaly hromadnou žalobu na Trumpa kvůli clům

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa čelí zatím nejrozsáhlejší hromadné žalobě ze strany malých amerických podniků kvůli jeho clům, která jsou podle nich nelegální, přičemž americký prezident nemá právo je zavádět bez Kongresu. Tvrdí, že porušují ústavní limity výkonné moci.

Ve věku 89 let zemřel peruánský nositel Nobelovy ceny za literaturu Vargas Llosa

Ve věku 89 let zemřel peruánský nositel Nobelovy ceny za literaturu Mario Vargas Llosa. Podle agentury AP to v neděli oznámil syn tohoto velikána latinskoamerické literatury, který je autorem oceňovaných románů jako Město a psi nebo Kozlova slavnost. Potomci spisovatele oznámili, že jejich otec bude zpopelněn a nebude se konat žádné veřejné poslední rozloučení.

Hamás je ochoten propustit desítku rukojmích za další příměří, píší média

Palestinské hnutí Hamás je ochotno propustit víc rukojmích, než původně nabízelo, na základě nové dohody o příměří ve válce v Pásmu Gazy, uvedla dnes podle serveru The Times of Israel (ToI) televize Al-Arabíja. Saúdskoarabský kanál s odvoláním na své zdroje oznámil, že příprava nové dohody je v závěrečné fázi a že Hamás předběžně souhlasil se zvýšením počtu rukojmích, které předá Izraeli. Podle libanonských médií a izraelské skupiny rodin unesených se nyní jedná o propuštění deseti zadržovaných.

Cena zlata dál stoupá, Goldman a UBS zvyšují odhady

Cena zlata dál láme rekordy. Jen od začátku roku vzrostla o více než 20 %, přičemž se aktuálně drží kolem 3 220 dolarů za unci. Zlato tak předbíhá akcie i americké dluhopisy a potvrzuje svou roli bezpečného přístavu v čase nejistoty.

Je třeba vyvinout maximální tlak na Rusko, aby ukončilo válku, míní Kaja Kallas

Země, které chtějí, aby zabíjení na Ukrajině skončilo, by měly vyvinout maximální tlak na Rusko, řekla šéfka diplomatické služby EU Kaja Kallasová před začátkem dnešního jednání ministrů zahraničí EU, která se koná v Lucemburku. Situace na Ukrajině bude prvním tématem, o kterém dnes mají ministři diskutovat. Nedělní raketový útok na ukrajinské město Sumy na severovýchodě Ukrajiny si vyžádal nejméně 34 obětí a 117 zraněných.

Požár v domě guvernéra Pensylvánie Joshe Shapira: Policie zadržela podezřelého

V souvislosti s požárem v oficiální rezidenci guvernéra Pensylvánie Joshe Shapira byl zatčen osmatřicetiletý muž. Čelí závažným obviněním, mimo jiné z pokusu o vraždu, žhářství, terorismu a těžkého ublížení na zdraví.
Reklama

DOPORUČUJEME

Saharská poušť bývala bujnou zelenou savanou s neznámým obyvatelstvem

Saharská poušť je jedním z nejvyprahlejších a nejpustších míst na Zemi. Táhne se od východního pobřeží Severní Afriky k jejím západním břehům, a toto území, které lze svou velikostí přirovnat k Číně nebo Spojeným státům, pojme 11 zemí. V dávných dobách však nebývalo tak nehostinné jako dnes, napsala agentura Reuters.

Vědci tvrdí, že oživili pravěké vlky. Joe Manganiello je dokonce držel v náručí

Americká biotechnologická firma Colossal Biosciences oznámila narození tří mláďat vyhynulého vlčího druhu známého jako „dire wolf“. Tyto prehistorické šelmy, které proslavil seriaál Hra o trůny, se podle vědců podařilo znovu vytvořit pomocí starověké DNA, genové editace a klonování. Mezi prvními, kdo se s nimi osobně setkal, byl herec Joe Manganiello, známý z fantasy seriálu True Blood.

Čisticí prostředky mohou poškodit plíce stejně jako kouření

Pravidelné používání čisticích sprejů může ženám poškodit plíce podobně jako kouření krabičky cigaret denně po dobu deseti až dvaceti let. Upozorňuje na to dlouhodobá studie.

Lišejníky na Marsu? Vědci zkoumali, co zvládne mimozemské podmínky

Lišejníky jsou v přírodním světě skutečnými průkopníky. Usazují se v tak drsném prostředí, že je považováno za prakticky neúrodné. Za určitý čas mohou položit základy na plochách kamene, písku nebo dokonce střechách, které se promění v rozmanité ekosystémy. Tak proč ne na Marsu?

„To byl začátek revoluce.“ Bill Gates slaví 50 let od kódu, který změnil svět

Bill Gates si i ve svých 69 letech živě vybavuje kód, který napsal před půl stoletím. Právě ten dal vzniknout Microsoftu – a tím i celé éře osobních počítačů, jak je dnes známe. „Ten kód je nejzajímavější, jaký jsem kdy napsal,“ říká zakladatel technologického impéria s úsměvem.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Nemá právo obcházet Kongres! Americké firmy podaly hromadnou žalobu na Trumpa kvůli clům

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa čelí zatím nejrozsáhlejší hromadné žalobě ze strany malých amerických podniků kvůli jeho clům, která jsou podle nich nelegální, přičemž americký prezident nemá právo je zavádět bez Kongresu. Tvrdí, že porušují ústavní limity výkonné moci.

Ve věku 89 let zemřel peruánský nositel Nobelovy ceny za literaturu Vargas Llosa

Ve věku 89 let zemřel peruánský nositel Nobelovy ceny za literaturu Mario Vargas Llosa. Podle agentury AP to v neděli oznámil syn tohoto velikána latinskoamerické literatury, který je autorem oceňovaných románů jako Město a psi nebo Kozlova slavnost. Potomci spisovatele oznámili, že jejich otec bude zpopelněn a nebude se konat žádné veřejné poslední rozloučení.

Hamás je ochoten propustit desítku rukojmích za další příměří, píší média

Palestinské hnutí Hamás je ochotno propustit víc rukojmích, než původně nabízelo, na základě nové dohody o příměří ve válce v Pásmu Gazy, uvedla dnes podle serveru The Times of Israel (ToI) televize Al-Arabíja. Saúdskoarabský kanál s odvoláním na své zdroje oznámil, že příprava nové dohody je v závěrečné fázi a že Hamás předběžně souhlasil se zvýšením počtu rukojmích, které předá Izraeli. Podle libanonských médií a izraelské skupiny rodin unesených se nyní jedná o propuštění deseti zadržovaných.

Cena zlata dál stoupá, Goldman a UBS zvyšují odhady

Cena zlata dál láme rekordy. Jen od začátku roku vzrostla o více než 20 %, přičemž se aktuálně drží kolem 3 220 dolarů za unci. Zlato tak předbíhá akcie i americké dluhopisy a potvrzuje svou roli bezpečného přístavu v čase nejistoty.

Je třeba vyvinout maximální tlak na Rusko, aby ukončilo válku, míní Kaja Kallas

Země, které chtějí, aby zabíjení na Ukrajině skončilo, by měly vyvinout maximální tlak na Rusko, řekla šéfka diplomatické služby EU Kaja Kallasová před začátkem dnešního jednání ministrů zahraničí EU, která se koná v Lucemburku. Situace na Ukrajině bude prvním tématem, o kterém dnes mají ministři diskutovat. Nedělní raketový útok na ukrajinské město Sumy na severovýchodě Ukrajiny si vyžádal nejméně 34 obětí a 117 zraněných.

Požár v domě guvernéra Pensylvánie Joshe Shapira: Policie zadržela podezřelého

V souvislosti s požárem v oficiální rezidenci guvernéra Pensylvánie Joshe Shapira byl zatčen osmatřicetiletý muž. Čelí závažným obviněním, mimo jiné z pokusu o vraždu, žhářství, terorismu a těžkého ublížení na zdraví.

Katy Perry míří do vesmíru. Let se zapíše do historie

Popová hvězda Katy Perry se dnes chystá odstartovat na hranici vesmíru v rámci čistě ženské mise společnosti Blue Origin. Cílem krátkého suborbitálního letu je symbolicky inspirovat další generace, především dívky, aby se nebály snít o kariéře spojené s vesmírem.

Napravte své chyby! Čína poprvé oficiálně vyzvala USA ke zrušení recipročních cel

Čínské ministerstvo obchodu poprvé oficiálně vyzvalo administrativu amerického prezidenta Donalda Trumpa ke zrušení recipročních cel. Její tarifní politiku označilo za „chybnou praxi“ a požaduje návrat ke spravedlivému a rovnocennému obchodu. Nově oznámené celní výjimky pro elektroniku okomentovalo jako „malý posun“. Jenomže i ty se chystá Bílý dům vymazat, budou totiž dočasné, uvedl americký ministr obchodu Howard Lutnick.

Ruský dron zasáhl nemocnici v Oděse, v Charkově hořel sklad potravin

Terčem ruských útoků se v neděli pozdě večer stala ukrajinská Oděsa, kde se dron zřítil na nemocnici. Na Stepnohirsk jihovýchodně od Záporoží ruská armáda v noci na dnešek podnikla letecký úder a z Charkova je po ruském dronovém útoku hlášen rozsáhlý požár v civilním podniku. Informují o tom ukrajinské úřady a média.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás