menu

-0.9 C
Czech
Čtvrtek 26. prosince 2024

Pastrňák opustil led, Kulich překonal své maximum

Mladý český útočník Jiří Kulich se blýskl v zápase NHL, když dvěma góly a asistencí dovedl Buffalo Sabres k vysoké výhře nad New York Islanders. Naopak hvězdný David Pastrňák musel kvůli zranění předčasně opustit led při utkání Bostonu s Washingtonem. Čeští hokejisté však na Vánoce znovu ukázali svou sílu.

Moderní člověk zasáhl Zemi jako asteroid. Nebýt nás, příroda překypuje hojností

Zemi by bez přítomnosti Homo sapiens pokrývalo mnohem více zeleně, na které by se pásla velká druhová rozmanitost již vyhynulých živočichů. Mohli by stále žít mamuti, denisované i neandrtálci. Příchod Homo sapiens však vytlačil konkurenci, zapříčinil degradaci půdy a spustil vlnu vymírání, řekli experti pro Live Science.

Reklama

Země se nachází v období antropocénu, tedy v době, v níž lidstvo svou činností ovlivňuje zemský ekosystém. Místo vysokých stromů mrakodrapy až k mrakům, silnice a dálnice propojující velká města, pole a zemědělství. Tohle všechno krajinu na Zemi transformuje.

Server Live Science se vědců zeptal, jak by příroda na Zemi vypadala, kdyby moderní člověk neexistoval. „Myslím si, že by to bylo místo s mnohem větším množstvím vegetace a zvířat rozprostřených na všech kontinentech kromě Antarktidy,“ myslí si paleontolog Trevor Worthy z Flindersovy univerzity.

Reklama

Worthy se domnívá, že nebýt Homo sapiens, stále by existovali denisované a neandrtálci, které moderní člověk vytlačil. Ti by zde žili po boku již vyhynulých druhů, jako je pták dodo, též známý jako blboun nejapný či tasmánský tygr.

Paleoantropolog Chris Stringer z Muzea přírodní historie v Londýně nicméně podotkl, že i tito lidé by se mohli vydat cestou Homo sapiens a vytvořit zemědělskou a průmyslovou společnost. Ke globálnímu oteplování by tak docházelo i bez Homo sapiens.

Stringer ale dodal že neandrtálců bylo relativně málo. Navíc měli nízkou genetickou rozmanitost, což je známka příbuzenské plemenitby a špatného zdravotního stavu. Neandrtálci podle něj byli v nesnázích už před příchodem Homo sapiens.

Denisované měli naopak větší geografický rozsah i genetickou rozmanitost než neandrtálci, přičemž se vyznačovali větší přizpůsobivostí. „Možná byli ještě lepší sázkou na přežití než neandrtálci,“ řekl Stringer.

Homo sapiens podle vědce zasáhli Zemi jako asteroid a spustili stokrát vyšší míru masového vymírání než před příchodem člověka. Vyšší nebyla celých 66 milionů let od posledního masového vymírání koncem období křídy.

Mamuti a obří lenochodi

„Můj pradědeček byl schopen pozorovat tisíce papoušků ve volné přírodě, můj dědeček jich mohl vidět stovky, můj otec jen pár a já mám štěstí, když v lese uvidím dva,“ upozornil Worthy.

Bez přítomnosti Homo sapiens by se dnes půda otřásala pod chodidly mamutů. Vědci se přou, zda jejich vyhynutí způsobily klimatické změny či Homo sapiens. Podle posledních výzkumů však Homo sapiens tato zvířata decimoval.

Po Zemi by kráčel nespočet velkých, dnes již neviděných zvířat. Zoolog Sören Faurby z univerzity ve švédském městě Göteborg uvedl, že Země by bez moderního člověka připomínala přírodní rezervaci Serengeti v severní Tanzanii, africký ekosystém překypující životem.

Po Zemi by kráčela vyhynulá zvířata podobná těm žijícím v Serengeti, včetně slonů, lvů a nosorožců. Například místo lva afrického by stále existoval lev jeskynní, o něco větší druh žijící v Evropě asi před 12 000 lety.

Na Zemi by žili podle Faurbyho příbuzní slonů, obrovští medvědi a další jedinečné druhy, například Glyptodon, příbuzný dnešních pásovců s rozměry osobního vozu či obří lenochodi. „Ve světě bez lidí by byla mnohem větší rozmanitost velkých savců,“ tvrdí Faurby. „Stanoviště by byla mnohem otevřenější.“

Ekosystémový ekolog Christopher Doughty ze Severoarizonské univerzity připomněl důležitost velkých zvířat pro úrodnost půdy a krajiny. Když se velká zvířata jako sloni přemisťovala ve stádech, během stravování a vylučování přemisťovala semena a živiny.

Doughty uvedl, že vyhynutím velkých zvířat, včetně mamutů, poklesl o 90 procent přenos prvků klíčových pro život, jako je fosfor, vápník a hořčík. Bez lidí by byly tyto prvky v krajině rozmístěny rovnoměrněji, což by vedlo k větší úrodnosti půdy a její produktivitě.

„Pokud jsou tyto prvky v přírodě rozmíseny nerovnoměrně, je nerovnoměrná i úrodnost,“ vysvětlil Doughty. Zemědělská činnost a oplocené oblasti podle něj shlukují semena a živiny dohromady. Tyto lokality se stávají v porovnání s divokou přírodou neúrodnějšími.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Posádka ISS poslala vánoční pozdrav na Zemi

Čtyři astronauti, kteří zůstali na Mezinárodní vesmírné stanici kvůli technickým problémům, tráví vánoční svátky daleko od svých blízkých. Přesto si našli čas na oslavu a poslali lidem na Zemi vzkaz plný optimismu.

Umělá inteligence jako umělec: Botto mění pohled na tvorbu i vlastnictví umění

Botto, umělá inteligence navržená jako decentralizovaný autonomní umělec, od svého vzniku v roce 2021 vydělala více než 5 milionů dolarů. Tento projekt ukazuje, jak technologie mění nejen způsob tvorby umění, ale také otázky autorství a jeho hodnoty.
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Ukrajinský úder na Lgov v Kurské oblasti si podle Ruska vyžádal čtyři mrtvé

Po ukrajinském útoku na Lgov v ruské Kurské oblasti zemřeli čtyři lidé a dalších pět utrpělo zranění. Dnes to podle agentury Reuters oznámil úřadující oblastní gubernátor Alexandr Chinštejn. Kyjev uvedl, že ve Lgově bylo zasaženo velitelství jedné z ruských brigád. Jednoho mrtvého po úderu ukrajinského dronu ohlásila také severoosetská metropole Vladikavkaz na jihu Ruské federace. Rusko, které před takřka třemi lety vojensky napadlo Ukrajinu, tvrdí, že za posledních 24 hodin zničilo 119 ukrajinských dronů.

Finsko vyšetřuje přerušení podmořského energetického kabelu s Estonskem

Podmořský energetický kabel Estlink 2 propojující Estonsko s Finskem je přerušen, vyloučen přitom není záměrný čin. Informovala o tom finská televize YLE. Finský premiér Petteri Orpo na síti X napsal, že případ úřady vyšetřují a že dodávky elektřiny ve Finsku nejsou ohroženy.

Honda a Nissan spojují síly proti čínské konkurenci

Spojení dvou japonských automobilových gigantů, Hondy a Nissanu, by mohlo změnit poměr sil na globálním automobilovém trhu. Společná strategie má za cíl čelit narůstající dominanci čínských výrobců elektromobilů.

Vánoční oslavy v Betlémě druhým rokem za sebou ovlivnila válka v Pásmu Gazy

Vánoční oslavy v Betlémě, kde katolíci a další křesťané věří, že se narodil Ježíš, i letos poznamenala válka v Pásmu Gazy. Ve srovnání s předválečnými roky byly oslavy výrazně střídmější a do města, které se nachází na Západním břehu Jordánu, přicestovalo jen minimum lidí ze zahraničí, napsaly agentury AFP a AP. Při tradičním pochodu na Štědrý den skautové vyzývali ke konci bojů.

Papež ve svatopetrském chrámu zahájil katolický svatý rok

Papež František včera večer při mši ve svatopetrském chrámu ve Vatikánu zahájil katolický svatý rok. Ten by mohl do Říma přitáhnout desítky milionů věřících, píší agentury. Dnes v poledne papež vystoupí se svým vánočním poselství Urbi et orbi (Městu a světu).

Pákistánské nálety na východě Afghánistánu zabily 46 lidí, tvrdí Tálibán

Při pákistánských vzdušných úderech v provincii Paktika na východě Afghánistánu v blízkosti společné hranice zemřelo 46 lidí včetně žen a dětí, dalších šest osob bylo zraněno. Informovala o tom dnes agentura AFP s odvoláním na mluvčího vládnoucího hnutí Tálibán.

Na západě Kazachstánu se zřítilo letadlo, přežilo nejméně 28 lidí

Na západě Kazachstánu se dnes zřítilo letadlo původně mířící z ázerbájdžánské metropole Baku do čečenského Grozného na jihu Ruska, kvůli mlze v hlavním městě Čečenska bylo ale přesměrováno. Na palubě bylo podle zpřesněných údajů 67 lidí včetně pěti členů posádky, nejméně 28 z nich přežilo, uvedlo na síti Telegram kazachstánské ministerstvo pro mimořádné situace.
Reklama

DOPORUČUJEME

Posádka ISS poslala vánoční pozdrav na Zemi

Čtyři astronauti, kteří zůstali na Mezinárodní vesmírné stanici kvůli technickým problémům, tráví vánoční svátky daleko od svých blízkých. Přesto si našli čas na oslavu a poslali lidem na Zemi vzkaz plný optimismu.

Umělá inteligence jako umělec: Botto mění pohled na tvorbu i vlastnictví umění

Botto, umělá inteligence navržená jako decentralizovaný autonomní umělec, od svého vzniku v roce 2021 vydělala více než 5 milionů dolarů. Tento projekt ukazuje, jak technologie mění nejen způsob tvorby umění, ale také otázky autorství a jeho hodnoty.

Tesla stahuje z amerického trhu téměř 700 tisíc vozidel kvůli problému s monitorem tlaku v pneumatikách

Automobilka Tesla oznámila velkou svolávací akci v USA. Týká se téměř 700 tisíc vozidel, včetně modelů 3, Y a Cybertrucku. Problém spočívá v systému monitorování tlaku v pneumatikách, který nemusí správně upozorňovat na nízký tlak.

Lidé dnes sice žijí déle, roky navíc však stráví nemocní, varuje studie

Že se dnes roky navíc stále častěji nevyznačují zdravím a vitalitou, ukázala nová studie amerického výzkumného lékařského centra Mayo Clinic, která se zaměřila na globální trendy v oblasti délky dožití a zdraví. Závěry jsou znepokojivé. Žijeme sice déle, více roků ale strávíme bojem s nemocemi.

Když i dýchat zabíjí. Znečištění ovzduší v Indii si bere přes milion životů ročně

Hladiny jemných částic PM2,5 překračující normy doporučované Světovou zdravotnickou organizací (WHO) spojila nová mezinárodní studie s více než jedním milionem úmrtí v Indii ročně. Výzkum upozorňuje na nebezpečí těchto částic pro globální veřejné zdraví a na nutnost zpřísnit normy pro kvalitu ovzduší.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Ukrajinský úder na Lgov v Kurské oblasti si podle Ruska vyžádal čtyři mrtvé

Po ukrajinském útoku na Lgov v ruské Kurské oblasti zemřeli čtyři lidé a dalších pět utrpělo zranění. Dnes to podle agentury Reuters oznámil úřadující oblastní gubernátor Alexandr Chinštejn. Kyjev uvedl, že ve Lgově bylo zasaženo velitelství jedné z ruských brigád. Jednoho mrtvého po úderu ukrajinského dronu ohlásila také severoosetská metropole Vladikavkaz na jihu Ruské federace. Rusko, které před takřka třemi lety vojensky napadlo Ukrajinu, tvrdí, že za posledních 24 hodin zničilo 119 ukrajinských dronů.

Finsko vyšetřuje přerušení podmořského energetického kabelu s Estonskem

Podmořský energetický kabel Estlink 2 propojující Estonsko s Finskem je přerušen, vyloučen přitom není záměrný čin. Informovala o tom finská televize YLE. Finský premiér Petteri Orpo na síti X napsal, že případ úřady vyšetřují a že dodávky elektřiny ve Finsku nejsou ohroženy.

Honda a Nissan spojují síly proti čínské konkurenci

Spojení dvou japonských automobilových gigantů, Hondy a Nissanu, by mohlo změnit poměr sil na globálním automobilovém trhu. Společná strategie má za cíl čelit narůstající dominanci čínských výrobců elektromobilů.

Vánoční oslavy v Betlémě druhým rokem za sebou ovlivnila válka v Pásmu Gazy

Vánoční oslavy v Betlémě, kde katolíci a další křesťané věří, že se narodil Ježíš, i letos poznamenala válka v Pásmu Gazy. Ve srovnání s předválečnými roky byly oslavy výrazně střídmější a do města, které se nachází na Západním břehu Jordánu, přicestovalo jen minimum lidí ze zahraničí, napsaly agentury AFP a AP. Při tradičním pochodu na Štědrý den skautové vyzývali ke konci bojů.

Papež ve svatopetrském chrámu zahájil katolický svatý rok

Papež František včera večer při mši ve svatopetrském chrámu ve Vatikánu zahájil katolický svatý rok. Ten by mohl do Říma přitáhnout desítky milionů věřících, píší agentury. Dnes v poledne papež vystoupí se svým vánočním poselství Urbi et orbi (Městu a světu).

Pákistánské nálety na východě Afghánistánu zabily 46 lidí, tvrdí Tálibán

Při pákistánských vzdušných úderech v provincii Paktika na východě Afghánistánu v blízkosti společné hranice zemřelo 46 lidí včetně žen a dětí, dalších šest osob bylo zraněno. Informovala o tom dnes agentura AFP s odvoláním na mluvčího vládnoucího hnutí Tálibán.

Na západě Kazachstánu se zřítilo letadlo, přežilo nejméně 28 lidí

Na západě Kazachstánu se dnes zřítilo letadlo původně mířící z ázerbájdžánské metropole Baku do čečenského Grozného na jihu Ruska, kvůli mlze v hlavním městě Čečenska bylo ale přesměrováno. Na palubě bylo podle zpřesněných údajů 67 lidí včetně pěti členů posádky, nejméně 28 z nich přežilo, uvedlo na síti Telegram kazachstánské ministerstvo pro mimořádné situace.

Rusko provedlo masivní raketový útok na energetický systém Ukrajiny, uvedl Kyjev

Rusko dnes ráno zaútočilo balistickými raketami i střelami s plochou dráhou letu na energetický systém a města na východě Ukrajiny, oznámili podle agentur Reuters a AFP představitelé ukrajinských regionů a ministr energetiky. Starosta Charkova Ihor Terechov uvedl, že při masivním útoku na město byli zraněni nejméně tři lidé. Ruské úřady pak tvrdí, že v noci na dnešek zničily téměř šest desítek ukrajinských bezpilotních prostředků.

Nepokoje v Mosambiku po sporných volbách si vyžádaly desítky obětí

Mosambik čelí vlně násilí a chaosu poté, co ústavní soud potvrdil vítězství strany Frelimo v říjnových volbách. Protesty se zvrhly v násilnosti, které si vyžádaly více než 21 mrtvých. Situace se vyhrotila v hlavním městě Maputo, kde panuje napjatá atmosféra.

Přes 25.000 syrských uprchlíků se od Asadova pádu vrátilo z Turecka do vlasti

Přes 25.000 syrských uprchlíků za poslední dva týdny po zhroucení předchozího syrského režimu překročilo hranice z Turecka do Sýrie a vrátilo se do vlasti. Podle agentury AFP to dnes oznámilo turecké ministerstvo vnitra.
Reklama
Reklama