Austrálie se v posledních dnech potýká s nebývale silnými dešti a záplavami, které si vyžádaly celkem dvacet obětí. V nejlidnatějším australském městě Sydney opustily své domovy desetitisíce lidí. Některá předměstí jsou pod vodou, vznikly značné škody na veřejném a soukromém majetku a v zemědělství, informuje agentura Reuters.
Austrálii již několik dní trápí prudké deště a velké záplavy, které páchají škody na lidských životech a majetku.
Meteorologické stanice dnes varovaly před dalšími velkými srážkami nad východním pobřeží Austrálie. Desetitisíce obyvatel v Sydney opustily své domovy, některá předměstí byla zaplavena, uvádí agentura Reuters.
Ve státech Queensland a Nový Jižní Wales dramaticky stoupají hladiny řek. Voda odřízla města a zaplavila farmy a silnice.
Celkem si záplavy vyžádaly již dvacet obětí. Většina z nich byla nalezena v zatopených domech nebo v autech, když se řidiči snažili přejet zavodněné silnice.
Meteorolog Dean Narramore ze společnosti Bureau of Meteorology řekl, že od Queenslandu až po Victorii dochází k menším až rozsáhlým záplavám na celkové rozloze 1555 kilometrů. „Čeká nás těžkých 24, možná dokonce 48 hodin,” řekl Narramore novinářům.
Předpověděl, že na Sydney během dne dopadne dalších 120 milimetrů srážek. Ale očekává, že do středy se situace uklidní.
Voda, jakou Austrálie nepamatuje
Na Sydney a jeho předměstí od pondělního rána dopadlo 200 milimetrů vody. Srážky překonaly ty březnové, kdy na město spadlo 140 milimetrů deště. Televizní záběry ukazovaly zaplavené budovy, silnice a auta. Evakuace se prioritně týkala osob v nízko položených oblastech.
„Včera v noci se tudy ve vodě až po krk pokoušel projít nějaký chlap,” řekl makléř Angelo Testa, který proplouval v ulicích jihozápadní části Sydney na člunu a zachraňoval obyvatele města. „Naložili jsme ho a odvezli na konec ulice. V domech pak uvízli hlavně lidé, kteří se rozhodli povodně přečkat, ale zjistili, že to nezvládnou.”
„Lidé se rozhodují na základě minulosti, ale myslím, že tato událost nám ukázala, že v minulosti nic podobné této události neexistuje,” tvrdí komisařka pohotovostní služby v Novém Jižním Walesu Carlene York.
V mnoha oblastech zasažených povodněmi nefunguje elektřina a internet. Lidé se snaží odklízet trosky. Pomáhá jim také armáda. Záchranné týmy se snaží zabezpečit silnice pro dodávky zásob. Obávají se však, že další deště budou tyto akce komplikovat.