Moldavsko chce vstoupit do Evropské unie „co nejdříve to bude možné“, aby se ochránilo před ruskou hrozbou. V rozhovoru s agenturou AFP to uvedla moldavská prezidentka Maia Sanduová. Země podle ní doufá, že rozhodnutí o zahájení přístupových rozhovorů přijde „během následujících měsíců“.
„Samozřejmě, že se to nedá srovnat s tím, co se děje na Ukrajině, ale jsme si vědomi rizika a domníváme se, že naši demokracii můžeme zachránit jen, když budeme součástí Evropské unie,“ prohlásila Sanduová v interview, které se uskutečnilo na okraj zasedání Rady Evropy v úterý v Reykjavíku.
#BREAKING Moldova wants to join EU 'as soon as possible' given Russia threat: president pic.twitter.com/WPn3JJQTmQ
— AFP News Agency (@AFP) May 18, 2023
V Moldavsku by se mělo již za několik dní konat významné setkání evropských lídrů v rámci Evropského politického společenství (EPC). Do Kišiněva jsou na 1. června pozvány desítky vysoce postavených představitelů zemí EU i unijních institucí. Podle Sanduové je toto setkání důležité pro Kišiněv i pro Evropu. Předchozí summit se konal loni v říjnu v Praze.
„Rusko bude i v příštích letech velkým zdrojem nestability a my se musíme chránit,“ uvedla prozápadní moldavská prezidentka. Sanduová letos v únoru obvinila Rusko, že chce v Moldavsku provést násilný převrat s využitím opozičních sil. Země vklíněná mezi Ukrajinu a Rumunsko, kde žije asi 2,6 milionu obyvatel, se od začátku války na Ukrajině dostala pod enormní tlak spojený s růstem cen i obavami, že by Rusko mohlo rozšířit invazi i na moldavské území. Loni v červnu přiznala EU Moldavsku status kandidátské země.
Zdrojem napětí ve vztazích Moldavska a Ruska je mimo jiné Podněstří. Převážně ruskojazyčný pás území na levém břehu řeky Dněstr s několika stovkami tisíc obyvatel se odtrhl od Moldavska na počátku 90. let v obavách ze sjednocení Moldavska s etnicky a jazykově spřízněným Rumunskem. Podněstří oficiálně žádný stát neuznává, útvar má ale podporu Moskvy.
Moldavský premiér Dorin Recean mezitím na bezpečnostní konferenci v Bukurešti oznámil, že jeho země již není závislá na ruském plynu. „Jestliže na začátku války pocházelo 100 procent energie spotřebované v Moldavsku z Ruska, nyní Moldavsko existuje absolutně bez ruského plynu či elektřiny,“ uvedl Recean. Dodal, že Moldavsko se integrovalo do evropské energetické sítě „jak technicky, tak obchodně“.