Afghánec podezřelý z toho, že v Mnichově najel autem do davu lidí a zranil 36 osob, se k útoku přiznal. Podle prokuratury měl zřejmě náboženský motiv. Informuje o tom BBC, Times Of Israel a další servery.
Mnichovská státní zástupkyně Gabriele Tilmann novinářům řekla, že podezřelý při zadržení řekl arabsky „Alláhu akbar“ (Bůh je největší), a útok označila za „islamisticky motivovaný“.
Jihadist motivation in Munich attack, say prosecutors https://t.co/wjbGTzRmTI
— BBC News (World) (@BBCWorld) February 14, 2025
„Jsem velmi opatrná, pokud jde o ukvapené soudy. Ale na základě všeho, co v tuto chvíli víme, bych si dovolila hovořit o islamistické motivaci činu,“ cituje státní zástupkyni Times Of Israel.
Mezi dvěma lidmi, kteří byli při čtvrtečním útoku poblíž mnichovského hlavního nádraží těžce zraněni, je i dvouletá holčička. Je na jednotce intenzivní péče. Dalších osm lidí bylo zraněno vážně. Policie při aktualizaci údajů o obětech uvedla, že 32 obětí jsou muži a čtyři ženy.
Čtvrteční vraždění autem v centru Mnichova se odehrálo deset dní před volbami do spolkového sněmu. V Německu v poslední době došlo hned k několika útokům provedeným přistěhovalci, upozorňuje BBC. Dva z podezřelých pocházeli z Afghánistánu.
V pátek, kdy v Mnichově padal sníh, navštívil místo útoku prezident Frank-Walter Steinmeier, který se pozastavil nad zákeřností a brutalitou útoku.
Žádost o azyl mu byla zamítnuta
Šéf mnichovské policie Guido Limmer uvedl, že podezřelý, identifikovaný jako čtyřiadvacetiletý Farhad Noori, byl po útoku dvě hodiny vyslýchán. Při výslechu policii řekl, že svým vozem Mini Cooper najel do davu, který se v té době účastnil odborářského protestu, úmyslně.
Noori se měl v pátek odpoledne dostavit k soudu. Neměl žádný předchozí záznam v trestním rejstříku a policie uvedla, že neexistují žádné důkazy o jeho napojení na džihádistickou skupinu. Podle policie zřejmě jednal sám.
Do Německa přicestoval v roce 2016, a přestože jeho žádost o azyl byla zamítnuta, mohl v Německu zůstat a měl platné povolení k pobytu a pracovní povolení. Mnichovské státní zastupitelství novinářům potvrdilo, že Farhad Noori žil v Německu legálně.
K útoku došlo v předvečer Mnichovské bezpečnostní konference. Po pátečním příletu do města vyjádřil viceprezident USA JD Vance soustrast zraněným.
Úřady původně naznačovaly, že podezřelý byl odsouzen za krádež v obchodě. Bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann později upřesnil, že pracoval jako detektiv v obchodě a vystupoval spíše jako svědek v soudních řízeních o krádežích než jako údajný pachatel.