Studie kreativity mozku nejsou ničím novým. Kalifornští vědci se však ve své nové práci detailněji podívali na aktivitu mozku velmi kreativních lidí. Jejich výsledky ukázaly, že výjimečně kreativní osoby měly v porovnání s kontrolní skupinou unikátní mozkové spoje. Tato jedinečná konektivita zůstávala mimo vyšlapané mozkové cesty, píše magazín Neuroscience.
Novou studii provedli vědci z Kalifornské univerzity v Los Angeles (UCLA) a svou práci publikovali na serveru Medical News Today.
Neurovědci se výzkumem mozkové aktivity u kreativních lidí zabývají dlouhou dobu. V aktuální studii však neporovnali mozky kreativců s průměrnými lidmi, ale vysoce inteligentními osobami, píše magazín Neuroscience na svém webu.
Testování se zúčastnily dvě kategorie lidí. První se skládala z umělců a vědců, druhou tvořily osoby, které se nevyznačovaly kreativitou, ale byly vysoce inteligentní.
První skupina byla označena jako „Big C” a zastupovali ji lidé, kteří dosáhli top 2% dotazníku o kreativním myšlení CAQ- Creative Achievement Questionnaire. Tyto dotazníky hodnotí úspěchy v kreativních činnostech, jako je hudba, výtvarné umění, architektura, tvůrčí psaní, drama, tanec, humor, vědecké objevy a kulinářské umění.
Druhá skupina se skládala z vysoce inteligentních lidí, kteří se zúčastnili jiné studie vědců z UCLA a nyní byla srovnávána s Big C. Obě skupiny, jejihž mozková aktivita byla při plnění úkolů zkoumána magnetickou rezonancí, se shodovaly jak věkem, pohlavím, rasou, tak odhadovaným IQ.
Až do vzdálených mozkových destinací
Výsledky ukázaly, že mozky kreativců v první skupině měly oproti skupině druhé tendenci vytvářet náhodná spojení.
„Naše výsledky ukázaly jedinečnou mozkovou konektivitu u vysoce kreativních lidí. Měla tendenci zůstat mimo vyšlapané cesty,” vysvětlila hlavní autorka studie Ariana Anderson z UCLA.
Podle expertky si to snadno můžeme představit na fungování letecké společnosti. „Pokud jde o mozkovou konektivitu, zatímco všichni ostatní uvízli na tříhodinovém mezipřistání na velkém letišti, vysoce kreativní lidé letí v soukromých letadlech až do vzdálených destinací,” řekla Anderson.
Současně upozorňuje na jistá omezení tohoto výzkumu. Účastníci občas plnili úkoly mimo jejich specializaci. Velikost vzorků navíc byla malá. Přesto američtí výzkumníci přišli s novým pohledem na mozky kreativních osob.