Evropské zdravotnické orgány odmítají další opatření proti nové variantě mpox v rámci celého bloku. Riziko, které představuje pro širší populaci, je stále považováno za „nízké“. Informovaly o tom servery Euronews či Schengen News.
Výbor pro zdravotní bezpečnost Evropské komise dospěl po jednání s Evropským centrem pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC), Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA), k závěru, že není třeba zavádět hraniční kontroly, aby se zabránilo riziku mpox, ani iniciovat očkování proti viru v rámci celého bloku.
ECDC minulý týden varovalo, že je „vysoce pravděpodobné“, že se v Evropě objeví více importovaných případů mpox v důsledku šíření viru v mnoha afrických zemích. Nicméně vyhodnotilo, že dopad na Evropu je nízký. Doporučilo „vysokou úroveň plánování připravenosti a osvětových aktivit“ pro případy, které se do regionu dostanou.
European health authorities have warned that it is "highly likely" Europe will see more imported cases of mpox.
— Euronews Next (@euronewsnext) August 16, 2024
We spoke to the @ECDC_EU's head of surveillance, Bruno Ciancio, about the change to Europe's risk assessment . ⤵️ pic.twitter.com/5jXPFGXDQg
Situaci je třeba pečlivě sledovat
Mluvčí Evropské komise pro Euronews uvedl, že Výbor pro zdravotní bezpečnost (HSC) se shodl, že prozatím není třeba aktualizovat stanovisko k očkování proti Mpox od roku 2022. „Ani by to za současného stavu nemělo být považováno za stav ohrožení veřejného zdraví v Evropě“.
„Členové HSC se shodli na důležitosti úzce koordinovaného přístupu a na potřebě nadále situaci velmi pečlivě sledovat,“ dodal mluvčí po zasedání, které probíhalo on-line. Účastnili se ho také zástupci Světové zdravotnické organizace (WHO) a Afrického centra pro kontrolu nemocí.
Prozatím zůstává zachováno doporučení očkování pro určité skupiny obyvatel, ale jeho rozšíření na celou populaci bylo prozatím vyloučeno. Úředník WHO v úterý uvedl, že mpox není novým covidem. Bez ohledu na to, zda se jedná o nový nebo starý kmen.
Účelem setkání bylo projednat vývoj situace ohledně mpox v Evropské unii a případnou potřebu dalších společných opatření.
Některé státy opatření na hranicích zavádějí
Kvůli šíření mpox zavedly úřady v Číně přísnější omezení cestování osob s příznaky mpox. Jihoafrická republika zavedla novou iniciativu letištních kontrol s cílem řešit případy mpox u přijíždějících cestujících.
Také keňská vláda podle serveru Schengen News zavedla požadavky na testování osob přijíždějících na její území, aby zabránila dalšímu šíření nemoci.
Úřady v Nigérii rovněž zavedly proces povinného hlášení pro cestující směřující do konkrétních afrických regionů.
Mpox straší svět již podruhé
Zasedání se uskutečnilo poté, co WHO minulý týden vyhlásila celosvětové ohrožení zdraví v důsledku šíření epidemie mpox v Demokratické republice Kongo (DRK) a sousedních afrických zemích.
První případ nákazy u člověka byl zaznamenán v roce 1970. Od té doby se virus v zemích střední a západní Afriky vyskytuje endemicky. Je to již podruhé, co byl v souvislosti s tímto virem vyhlášen celosvětový stav ohrožení zdraví. Poprvé to bylo v roce 2022 po globálním propuknutí epidemie v zemích, které dříve případy nehlásily, například v Evropě.