Zlatavý písek kdysi okupovaly stovky a stovky turistů užívajících si terapeutické účinky slané vody známé tím, že dokáže lidi příjemně nadnášet. Dnes je tady jen opuštěná kabina plavčíka, rezavé molo a rozbité deštníky. Pláž u kibucu Ejn Gedi je už pět let zavřená kvůli klesající hladině Mrtvého moře a nebezpečným propadům půdy. Na hrozbu ekologické katastrofy na Blízkém východě upozornily servery France 24 a Japan Today.
Slaná voda jezera ustupuje a odhaluje vyschlou půdu. Pod ní však rozpouští vrstvy soli voda sladká. To vede k nebezpečným propadům půdy. Ke vzdalující se vodě se navíc na některých místech vůbec nedá dostat. To je problém většiny pláží kolem Mrtvého moře, včetně té u kibucu Ejn Gedi.
The Dead Sea has become an "ecological disaster."
— AFP News Agency (@AFP) January 29, 2025
But no one can agree on how to fix it pic.twitter.com/PXmUWImhw7
Je to obrovská výzva pro izraelský turistický ruch, upozorňuje France 24. „Dnes tu není ani jediná pláž, kam je možné jít v naprostém bezpečí,“ uvedl hydrolog Nadav Tal z ekologické organizace EcoPeace. Hlavně však podle něj hrozí ekologická katastrofa v podobě ztráty Mrtvého moře do roku 2050. Jeho hladina klesá zhruba jeden metr za rok, což je obrovská rychlost.
Slané jezero dotýkající se břehů Izraele, Jordánska a palestinských území postupně mizí ekologům, hydrologům i místním obyvatelům před očima. Důvodem jsou rostoucí průměrné teploty, které mohou v letních měsících v oblasti dosahovat až 50 stupňů Celsia, a zavlažování – z přítoků Mrtvého moře je odebírána voda a dochází také k nadměrným odklonům vody.
Situace vyžaduje krajně nepravděpodobnou spolupráci
Vodu také intenzivně odčerpávají společnosti těžící přírodní materiály a továrny na jejich zpracování, napsal Japan Today. „Důsledky těchto odklonů jsou viditelné všude kolem nás,“ popsal situaci Tal.
Podle údajů z roku 2018 se roční přítok vody do jezera snížil z 1,2 miliardy metrů krychlových standardních v 50. letech minulého století na přibližně šestinu.
Řešení existují, jejich realizaci však znemožňuje válka. Je totiž potřeba, aby na nich spolupracoval Izrael s Jordánem a Palestinci. K takové spolupráci mělo dojít už v roce 2013. Vodu z Rudého moře mělo do jezera odvádět potrubí. Jordánsko však přípravu na zbudování potřebné infrastruktury v roce 2021 zastavilo.
Ohad Karny z izraelského ministerstva pro ochranu životního prostředí uvedl, že izraelské úřady chtějí dodávat vodu do Mrtvého moře nově vybudovaným kanálem a zařízením na odsolování vody. To je však podle něj nesmysl, protože budou do jezera přivádět vodu potřebnou jinde. Navíc půjde o nákladný podnik.
Karny připomněl, že aby se podařilo tuto ekologickou katastrofu včas zastavit, musí na tom spolupracovat Izrael, Jordánsko i Palestinci.