Severokorejský vůdce Kim Čong-un zaslal narozeninový vzkaz ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi a označil ho za svého „nejbližšího soudruha“. Píše o tom BBC, The Independent a další servery.
Kim Čong-un v gratulaci Putinovi k jeho pondělním 72. narozeninám dodal, že vztahy mezi oběma zeměmi budou pozvednuty na novou úroveň. Vztahy mezi Pchjongjangem a Moskvou se od začátku války na Ukrajině prohloubily. Západ to značně znepokojilo, píše BBC.
Kim také prohlásil, že Pchjongjang urychlí kroky k tomu, aby se jeho země stala vojenskou velmocí s jadernými zbraněmi.
Severokorejský diktátor pochválil vztahy mezi oběma zeměmi a prohlásil, že se od Putinovy červnové návštěvy Pchjongjangu staly „nepřemožitelnými a věčnými“. „Setkání a soudružské vazby mezi námi pozitivně přispějí k dalšímu upevnění věčných základů přátelství mezi KLDR a Ruskem,“ dodal.
N Korea's Kim calls Putin 'closest comrade' https://t.co/wB3A6ZxniK
— BBC News (UK) (@BBCNews) October 8, 2024
Podle The Independent Putinovi popřála malá skupina mezinárodních podporovatelů, včetně běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka a čečenského siláka Ramzana Kadyrova.
Vztahy mezi Severní Koreou a Ruskem sahají desítky let zpět. Až ke Stalinovi a Kim Ir-senovi, dědečkovi současného Kima. Sovětský svaz podporoval Severní Koreu v jejích počátcích zbraněmi a technologiemi. Pchjongjang se nikdy nechtěl zcela spoléhat na Čínu, které plně nedůvěřuje.
Začátkem tohoto roku podepsali Putin a Kim dohodu, v níž se zavázali, že si vzájemně pomohou v případě „agrese“ proti jedné ze zemí. Nebylo však zcela jasné, co by se za agresi považovalo.
Západ viní Kim Čong-una z toho, že pomáhá Rusku ve válce proti Ukrajině tím, že mu dodává zbraně výměnou za ekonomickou a technologickou pomoc. Přibývá také důkazů, že Rusko na Ukrajině rozmísťuje severokorejské rakety.
Pro Putina je tento vztah pravděpodobně spíše taktický než strategický. Potřebuje totiž především podporu pro svou válku na Ukrajině. A Severní Korea mu jistě bude ochotna prodat jakoukoli munici, za kterou bude ochoten zaplatit.
Vzájemná pomoc
Jeffrey Lewis, ředitel Centra Jamese Martina pro studium nešíření zbraní hromadného ničení, již dříve uvedl, že Kim i Putin se „snaží snížit bolestivost mezinárodních sankcí vytvořením alternativní sítě přátel a partnerů mimo dosah amerických sankcí“.
Severní Korea jistě může mít obrovský prospěch z přístupu k ruským vojenským technologiím. Tyjsou navzdory problémům Ruska stále mnohem vyspělejší než severokorejské systémy. KLDR se ale především snaží zdokonalit svůj jaderný a raketový arzenál. V posledním desetiletí dosáhla velmi překvapivého pokroku ve výrobě nových raketových systémů a miniaturizaci svých jaderných zařízení.
Rusko má však mnohem pokročilejší konstrukce termonukleárních hlavic, konstrukce návratových prostředků a konstrukce raketových motorů na tuhé palivo.
Během Kimovy návštěvy v Rusku v září 2023 Putin slíbil, že po několika neúspěšných startech Pchjongjangu pomůže Severní Koreji s vývojem jejích družic.
Jihokorejský zákonodárce v úterý rovněž samostatně prohlásil, že armáda Soulu zjistila zjevné známky toho, že Severní Korea začala stavět možnou ponorku s jaderným pohonem.
S odvoláním na korejskou zpravodajskou agenturu poslanec Kang Dae-sik uvedl, že stavba je stále v počáteční fázi- „Je třeba dalšího potvrzení, zda se jedná o ponorku s jaderným pohonem,“ prohlásil.