Držitel Nobelovy ceny za mír a bývalý šéfredaktor nezávislého ruského listu Novaja Gazeta Dmitrij Muratov zveřejnil svou fotografii, na níž stojí před budovou ruské agentury TASS v Moskvě a v rukou drží papír s vytištěným titulkem zprávy, že opustil Rusko. Uvedl to web Meduza a podotkl, že TASS ve středu napsal, že Muratov odjel do zahraničí po výslechu bezpečnostními složkami.
TASS s odvoláním na orgány činné v trestním řízení napsal, že Muratova minulý pátek vyslechl coby svědka vyšetřovací výbor ve věci dalšího novináře Kirilla Martynova. Ten je podle agentury na seznamu hledaných osob mimo jiné kvůli práci v novinách Novaja gazeta, jíž ruské úřady označují za nežádoucí organizaci. Nejmenovaný zdroj agentury tvrdil, že Muratov po výslechu odjel za hranice.
❤️ Nobel Peace Prize laureate and former Novaya Gazeta editor-in-chief Dmitry Muratov posted a photo of himself standing outside the TASS building in Moscow on Wednesday evening holding up a TASS article claiming that he had fled Russia after being questioned by police as part of… pic.twitter.com/uaBFZUJ2mm
— Novaya Gazeta Europe (@novayagazeta_en) December 12, 2024
Novinář zprávu ruské agentury ještě týž den popřel. „Vyjadřuji soustrast kolegům, kteří jsou nuceni používat informační smetiště,“ uvedl Muratov podle telegramového účtu Novaje gazety. Ta navečer zveřejnila na sociální síti i na svém webu také jeho snímek před budovou ruské agentury v Moskvě. Novinář na ní drží vytištěnou stránku s titulkem a svojí fotografií, které odpovídají zprávě zveřejněné ve středu na webu agentury TASS.
Více informací Novaja gazeta nezveřejnila. TASS dnes vydal další zprávu o Muratovovi, kde s odvoláním na „několik informovaných zdrojů“ tvrdí, že se novinář ve středu večer vrátil do Moskvy letem z Abú Zabí a dnes ráno navštívil americkou ambasádu. Účel návštěvy velvyslanectví zdroj neupřesnil, napsal TASS. K těmto informací se zatím Novaja gazeta nevyjádřila.
Muratov Novaju gazetu spoluzaložil v roce 1993. Noviny byly známé hlavně pro vyšetřování korupce nebo porušování lidských práv v Čečensku. Několik novinářů a novinářek publikujících v tomto listu bylo v minulosti zavražděno, a to včetně Anny Politkovské, která byla zastřelena v roce 2006 ve vchodu do svého domu.
Muratov v roce 2021 dostal spolu s filipínskou novinářkou Marií Ressaovou Nobelovu cenu za mír. V dubnu 2022 uvedl, že ho napadl neznámý útočník při cestě vlakem z Moskvy do Samary a polil ho olejovitou barvou s acetonem. Americké tajné služby dospěly k závěru, že útok na novináře zorganizovali agenti ruské tajné služby, uvedly tehdy deníky The Washington Post a The New York Times s odvoláním na nejmenovaného amerického představitele.
Novaja gazeta kvůli úředním restrikcím v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu pozastavila v Rusku činnost. Někteří její novináři odešli do zahraničí a založili nový projekt Novaja gazeta Jevropa, který ostře kritizuje ruskou agresi vůči Ukrajině. Novaja gazeta mezitím obnovila provoz na svém webu.