Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek vyzval západní spojence, aby urychlili svou vojenskou podporu Ukrajině. Na významné mezinárodní bezpečnostní konferenci varoval, že prodlevy budou hrát Rusku do karet, protože se blíží první výročí invaze. Informuje o tom AP News, CNN a další servery.
„Rychlost nemá alternativu. Právě na rychlosti závisí život,“ řekl Zelenskyj na Mnichovské bezpečnostní konferenci v Německu.
Ukraine’s president calls on allies to speed up weapons deliveries as Russian attacks intensify
— Bloomberg (@business) February 17, 2023
“We need to hurry up, we need the speed of our agreements, speed of our delivery,” Zelenskiy says in a virtual address at Munich Security Conference
Latest: https://t.co/XW2vnSRiYv pic.twitter.com/A5AkZGXLIN
Ukrajina je závislá na západních zbraních, aby zmařila ambice ruského prezidenta Vladimira Putina zajistit si kontrolu nad rozsáhlými oblastmi země. Zahraničním vládám ale současně rostou finanční náklady i míra nespokojenosti v jejicu zemích.
Třídenního setkání se účastní asi 40 hlav států a vlád, stejně jako politiků a bezpečnostních expertů z téměř sta zemí. A to včetně Spojených států, Evropy a Číny, píše AP News.
Zelenskyj ve své prosbě o více západních zbraní přirovnal boj Ukrajiny proti ruské invazi k biblickému boji Davida s Goliášem. Řekl, že jeho země má Davidovu odvahu, ale potřebuje pomoc při získání praku.
Ukrajinský prezident přislíbil, že jeho země nakonec nad agresí Moskvy zvítězí. Varoval ale, že Rusko stále může zničit mnoho životů. „Proto si musíme pospíšit,“ řekl Zelenskyj. „Potřebujeme rychlost.“
Prezident vykreslil svou zemi jako obránce západních hodnot svobody a demokracie proti tyranii. Tvrdil, že jeho země musí být řádně zásobena, aby se mohla bránit mnohem větší síle Ruska. Západní země se postavily na jeho stranu, ale někdy jeho žádostem vycházejí vstříc pomalu.
Podpořili jej Scholz i Macron
Německý kancléř Olaf Scholz, který byl jedním z hlavních podporovatelů Ukrajiny, i když někdy váhavě, další pomoc slíbil. Zároveň trval na tom, že spojenci Kyjeva se nesmí unáhlit. „Přes veškerý tlak na jednání, který nepochybně existuje, musí v této rozhodující otázce převládnout opatrnost nad spěchem, soudržnost nad sólovými výkony,“ řekl Scholz.
Berlín minulý měsíc souhlasil s dodávkou německých bojových tanků Leopard na Ukrajinu a s udělením licencí pro další země. Němečtí představitelé, kteří čelili silnému tlaku, aby tento krok učinili, od té doby naznačili, že jsou zklamáni, že ostatní země nepřišly s dalšími.
Potřeba dodávat Ukrajině vojenskou pomoc v hodnotě miliard dolarů občas zatěžuje spojenecké země. Kyjev poté, co obdržel západní přísliby tanků a další munice, nyní doufá ve stíhačky, ale některé země se jejich zaslání brání.
Francouzský prezident Emmanuel Macron Zelenského výzvu podpořil.
„Musíme být soudržní a důvěryhodní,“ řekl Macron na shromáždění. „To je jediný způsob, jak přimět Rusko, aby se přijatelným způsobem vrátilo k jednacímu stolu a vybudovalo udržitelný mír. To znamená za podmínek, které si zvolí Ukrajinci,“ dodal.
Poprvé po dvaceti letech organizátoři konference nepozvali do Mnichova ruské představitele. Bylo to poslední odmítnutí v době, kdy se západní země snaží Rusko diplomaticky izolovat kvůli invazi na Ukrajinu, která začala 24. února 2022. Podle západních představitelů a analytiků se konflikt blíží kritické fázi, neboť příští týden vstoupí do svého druhého roku.
Zelenskij vedoucím představitelům řekl, že doufá, že se v příštích letech bude konference konat v poválečných podmínkách, kde je Ukrajina svobodná.
Varoval, že pokud Putin na Ukrajině zvítězí, nezastaví se tam. „Je zřejmé, že Ukrajina nebude jeho poslední zastávkou. Bude pokračovat ve svém pohybu směrem k ostatním státům, které byly v určitém období součástí sovětského bloku,“ cituje jej CNN.