Americký miliardář a aktivní podporovatel prezidentské kandidatury Donalda Trumpa Elon Musk je od konce roku 2022 v pravidelném kontaktu s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Napsal to list The Wall Street Journal (WSJ) s odkazem na řadu informovaných zdrojů z americké, evropské i ruské politiky. Neveřejná jednání šéfa nepřátelské mocnosti s jedním z nejbohatších lidí světa, který má díky spolupráci své firmy SpaceX na americkém vesmírném programu přístup k tajným informacím, jsou pro americké činitele znepokojující, uvedl deník.
Podle zdrojů listu se rozhovory točí kolem osobních a obchodních témat, ale i současné geopolitické situace. Putin Muska například požádal, aby neaktivoval svou satelitní internetovou síť Starlink na území Tchaj-wanu, čímž se chtěl vládce Kremlu zavděčit čínskému prezidentovi Si Ťin-Pchingovi, s nímž se snaží posilovat vazby v době obchodních sankcí vůči Rusku ze strany Západu.
Elon Musk has been in secret contact with Vladimir Putin since 2022, a new bombshell report has said.https://t.co/CBXfpHqSP6
— POLITICOEurope (@POLITICOEurope) October 25, 2024
Musk se podle listu k informaci o kontaktech s Putinem nevyjádřil. Majitel automobilky Tesla či sociální sítě X se v minulých měsících stal jedním z nejdůležitějších Trumpových stoupenců v kampani, která za necelé dva týdny vyvrcholí jeho volebním soubojem s demokratickou viceprezidentskou Kamalou Harrisovou. Do Trumpovy kampaně investuje desítky milionů dolarů, masivně jej podporuje na své sociální síti X a aktivně vystupuje na mítincích. Podle WSJ mu to v případě Trumpova vítězství může přinést zajímavou pozici v administrativě.
Kromě toho má přístup k tajným informacím o americkém vesmírném programu, neboť SpaceX poskytuje techniku Národnímu úřadu pro letectví a vesmír (NASA) pro výpravy na oběžnou dráhu. Sám Musk o přístupu k těmto citlivým údajům mluvil veřejně a prohlásil, že je vláda utajuje, protože jsou „děsně nudné“.
WSJ píše, že informace o jeho kontaktech s Putinem jsou ve vládě „pečlivě střeženým tajemstvím“, někteří oslovení činitelé Bílého domu o nich ani nevěděli. Podle jednoho ze zdrojů listu je americká administrativa ve vztahu k Muskovi v citlivé pozici, neboť SpaceX zajišťuje provoz satelitů důležitých pro národní bezpečnost a zmíněnou přepravu astronautů k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS).
„Nelíbí se jim to,“ řekl zdroj listu k pohledu vládních činitelů na kontakty Muska s Putinem. Vztah Washingtonu a Moskvy se dramaticky zhoršil po ruské invazi na Ukrajinu v únoru 2022. Sám Musk tehdy podpořil Kyjev a poskytl Ukrajině bezplatně síť svých satelitů Starlink využitelnou k civilním i vojenským účelům. Na podzim však začal chtít za provoz sítě peníze a poté přestala být pro vojenské účely využitelná úplně. Musk krok, který se shodoval s požadavky ruských činitelů, vysvětloval obavami z ukrajinského útoku na Krym anektovaný Ruskem, který by podle něho mohl vyvolat jaderný konflikt. Později se satelity Starlink začaly objevovat v Rusku, Musk ovšem popřel, že by je tam přímo prodával.
Sám před časem veřejně prohlásil, že se s Putinem bavil pouze jednou, a to před válkou a o vesmírných technologiích. Politolog Ian Bremmer však na podzim 2022 napsal, že mu Musk řekl o své konverzaci s Putinem, kde probírali ruské požadavky pro možná mírová jednání. Musk to popřel.
Letos poskytl Putinovi prostor na své síti X, kde odvysílal rozhovor moderátora Tuckera Carlsona s ruským prezidentem, který řada komentátorů označila za nekritickou Putinovu propagaci. Šéf Kremlu v tomto interview označil Muska za člověka, kterého nelze zastavit. „Musíte s ním někde najít společnou řeč, musíte hledat nějaké způsoby, jak ho přesvědčit,“ řekl Putin.