Elon Musk je sice podporovatelem administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa, nesouhlasí však s její celní politikou. To přitom dává od víkendu opatrně najevo na své sociální síti X, kde sdílel video ekonoma a zastánce volného obchodu Miltona Friedmana, informoval server The Times of India. Ještě předtím se pustil do Trumpova celního architekta, připomněl web Business Insider.
Takzvaný ministr pro vládní efektivitu kritizuje Trumpovu celní politiku, i když zatím velice opatrně. Na síti X vyjádřil nesouhlas, aniž by napsal jediné slovo. Zveřejnil video zesnulého Friedmana, ekonoma a zastánce globalizace a volného obchodu. Musk k němu nepřidal žádný názor, emotikon ani nereagoval na komentáře.
— Elon Musk (@elonmusk) April 7, 2025
Friedman na videu vysvětluje, jak funguje dodavatelský řetězec při výrobě tužky. „Na světě není jediný člověk, který by dokázal vyrobit tuto tužku,“ říká ekonom. „Pozoruhodné tvrzení? Vůbec ne. Dřevo, ze kterého je vyrobena, pokud vím, pochází ze stromu, který byl pokácen ve státě Washington. K poražení stromu byla zapotřebí pila. K výrobě pily byla potřeba ocel. K výrobě oceli byla potřeba železná ruda,“ vysvětluje dále.
Grafitový střed tužky pochází z dolů v Jižní Africe, pokračuje ve videu Friedman. Guma pochází z Malajského poloostrova. Vyrábí se z kaučukovníku, který na tomto území ani původně nerostl. Dovezli ho sem obchodníci z Jižní Ameriky.
I něco tak jednoduchého, jako je tužka, prošlo velmi složitým dodavatelským řetězcem. „Na výrobě této tužky spolupracovaly doslova tisíce lidí. Co je svedlo dohromady a přimělo je spolupracovat? Žádný komisař neposílal příkazy z nějaké centrály. Bylo to kouzlo cenového systému. Proto je fungování volného trhu tak zásadní,“ zdůrazňuje ekonom.
Musk naléhal na Trumpa, marně
Video sdílel Musk krátce poté, co si utahoval na X ze vzdělání Petera Navara, Trumpova obchodního poradce a jednoho z architektů jeho celní politiky. „Doktorát v oboru ekonomie z Harvardu je špatná věc, ne dobrá věc,“ napsal na jeho adresu miliardář poté, co ho Navarro označil za „montéra aut“, který bere autodíly ze zahraničí. Na Muskovu adresu řekl, že nerozumí tomu, jak ostatní země poškozují USA v oblasti obchodu.
Navarro také uvedl, že Musk svou kritikou jen chrání vlastní zájmy, jako to dělá každý podnikatel. Navzdory neshodám nedošlo k žádné roztržce mezi ním a Trumpovou administrativou, trval na svém.
Tato slova zazněla po Muskově vyjádření touhy po světě s volným obchodem bez cel na víkendovém sjezdu italské krajně pravicové strany Liga.
Muskova automobilka Tesla prodává v USA automobily vyrobené v Texasu, vozy prodávané na evropském trhu vyrábí v Evropě. Pro auta prodávaná v Americe však používá autodíly dovážené ze zemí jako je Čína, Mexiko nebo Tchaj-wan – tyto trhy se ocitly na Trumpově tarifním seznamu. Právě přes autodíly Muskovy automobily zdraží na americkém trhu. Tesla přitom už tak čelí špatným prodejům.
Musk se podle zdrojů obeznámených se situací snažil Trumpa přesvědčit, aby cla nezaváděl, ale neuspěl.