Miliardář Elon Musk pohrozil ve středu v jednom ze svých tweetů další žalobou. Tentokrát ji chce namířit na společnost Microsoft, která dle něj bez povolení používala data Twitteru. Využívat je měla pro trénování svých modelů umělé inteligence. Zároveň se ovšem jedná o reakci na oznámení Microsoftu odstranit Twitter ze své reklamní platformy. Informoval o tom server BBC a The Verge.
Velké technologické firmy v uplynulých měsících čím dál více využívají otevřeně dostupná data pro trénování své umělé inteligence. Snaží se tím nejnovější modely, jako je například ChatGPT, seznámit s používáním jazyka. Často proto podle serveru CNBC využívají konverzace na sociálních sítích, které představují neformální a nepřerušované konverzace. Majitelé takových dat se ovšem vůči podobným praktikám začínají ohrazovat.
Mezi ně se ve středu zařadil rovněž podnikatel Elon Musk. Také jemu se nelíbí, že zmíněné společnosti získávají tolik žádaná data zdarma. Na svém twitterovém účtu proto oznámil, že hodlá zažalovat firmu Microsoft. „Trénovali ilegálně za pomocí dat z Twitteru. Čas na žalobu,“ napsal podle serveru BBC. Zároveň se ovšem podle médií jedná o jeho reakci na rozhodnutí společnosti Microsoft, odstranit Twitter ze své reklamní platformy.
Elon Musk threatens to sue Microsoft over Twitter data https://t.co/8Vao80kF8b
— BBC News (World) (@BBCWorld) April 20, 2023
Podporu známé sociální sítě hodlá firma Microsoft ukončit dne 25. dubna. Znamená to, že inzerenti nebudou moct přes její platformu získat přístup ke svým twitterovým účtům. Důvodem takového kroku je nedávné rozhodnutí Twitteru začít si účtovat přístup ke svému API, tedy rozhraní pro programování aplikací. Aby se tak nyní Microsoft k významnému zdroji informací a dat dostal, musel by podle serveru The Verge měsíčně platit až 42 tisíc dolarů.
Využívat naše data, ale nechtít za ně platit, to nepovažuji za výhodnou situaci, míní Musk
Není ovšem jisté, že Musk žalobu proti Microsoftu opravdu podá. Často totiž podobnými kroky vyhrožuje, nakonec k nim ovšem nepřistoupí. V diskuzi na Twitteru ohledně dat sociální sítě rovněž prohlásil, že je „otevřený novým nápadům“. „Využívat naši databázi, nechtít za ni plait, ale přesto prodávat naše data, to mi nezní jako výhodná situace,“ doplnil ovšem. Na dotazy médií pak nereagoval, stejně jako zástupci firmy Microsoft.
Vyžadovat platby za data o „stovkách milionech uživatelů“ začala společnost Twitter letos v únoru. Za základní balíček pak požaduje asi 100 dolarů za měsíc. Od odkoupení sociální sítě loni v říjnu totiž Musk bojuje o to, aby začala opět vydělávat. Platit tak například nově nechal uživatele také za verifikační modré fajfky u jejich účtů. Kvůli jeho kontroverzním krokům totiž od minulého roku platformu opustilo velké množství inzerentů, kteří představovali významnou část příjmů Twitteru.