Neuralink poprvé implantoval člověku do mozku čip. Výsledky jsou slibné, pochlubil se Elon Musk. Nyní budou experti v rámci studie posuzovat funkčnost a bezpečnost implantátu. S jeho pomocí by měl být pacient schopen „telepaticky“ ovládat chytré technologie. Informují o tom New York Post a BBC.
Americký startup Neuralink poprvé voperoval do lidského mozku čip. Pacient se po zákroku cítí dobře, počáteční výsledky vypadají dobře, uvedl Musk. Společnost vyvíjela zařízení šest let. Do mozku lidského subjektu ho implantovala vůbec poprvé.
Miliardář vysvětlil, že má vzniknout studie, jež posoudí funkčnost a bezpečnost zařízení tvořeného 64 vlákny tenčími než lidský vlas. Jsou umístěna v zadní části mozku, která zodpovídá za naše pohybové funkce, píše list New York Post.
Elon Musk's startup Neuralink implants chip into brain of first human test subjecthttps://t.co/galEM4AH2N
— PronewsAI (@PronewsAi) January 30, 2024
Implantát by měl ochrnutým lidem poskytnout schopnost „telepatie“. Čip dává podněty speciální aplikaci, jež na jejich základě vykonává požadované úkoly. Neuralink tak chce vrátit ochrnuté do života a pomoci jim zůstat ve spojení s blízkými.
Implantát by jim měl umožnit ovládat mobilní telefony, počítače a roboty bez nutnosti pohybu. Mohli by například vytočit telefonní číslo, aniž by drželi mobil v ruce. Užitečné to může být hlavně pro osoby s kvadruplegií, tedy ochrnutím nohou i rukou.
Operace jako z filmu
Neuralink dostal povolení ke klinickým studiím od amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) minulý rok v květnu. Dosud provedl stovky testů, ale na vepřích, ovcích a opicích, čímž se stal nepopulárním u bojovníků za práva zvířat.
„V posledních dvou letech jsme se snažili připravit produkt vhodný pro lidi,“ uvedl již v listopadu spoluzakladatel Neuralinku DJ Seo. „Nastal čas pomoci skutečné lidské bytosti.“
Musk o pacientovi žádné informace neposkytl, minulý měsíc ale jeho startup zveřejnil informaci, že hledá osoby trpící kvadruplegií mladší 40 let na klinické testy.
Samotnou operaci popsal tak, že chirurg nejprve odstraní část lebky, aby k mozku dostal přístup robot R1, který se implementace ujme.
Jak upozornila televize BBC, není to první operace tohoto typu. Například společnost Blackrock Neurotech se k ní odhodlala již v roce 2004. A ani zdaleka nebyla jediná. Jiné projekty se navíc zaměřují na vysílání nervových vzruchů do speciálních protéz.