Při čtvrteční střelbě a útoku nožem v Naganu ve středním Japonsku byli zabiti tři lidé, včetně dvou policistů. S odvoláním na policejní zdroje o tom informuje CNN, veřejnoprávní médium NHK a další servery.
Policie obdržela v pozdních odpoledních hodinách telefonát s oznámením, že „muž pobodal ženu“, uvedl pro CNN policejní úředník z města Nakano v prefektuře Nagano.
#BREAKING #JAPAN
— LoveWorld (@LoveWorld_Peopl) May 25, 2023
🔴JAPAN :#VIDEO SHOOTING IN NAKANO CITY OF NAGANO PREFECTURE !
4 people injured.
Man dressed in camouflage armed with a shotgun (or rifle) and a knife.
Suspect on the run. #BreakingNews #UltimaHora #Japon #Nagano #Nakano #Shooting #Tiroteo #Fusillade pic.twitter.com/RsBG70GMg8
Když policisté přispěchali na místo, muž začal střílet z něčeho, co připomínalo loveckou pušku. Zasáhl čtyři osoby, načež z místa činu utekl a zabarikádoval se v budově. Žena byla převezena do nemocnice, kde byla následně prohlášena za mrtvou.
NHK později uvedla, že na následky zranění zemřeli také dva policisté a jedna další osoba byla zraněna. Podezřelý měl podle místních médií na sobě maskáčovou čepici, sluneční brýle a na obličeji masku.
Město Nakano ve čtvrtek v prohlášení zveřejněném na sociálních sítích vyzvalo občany, aby zůstali doma.
Mluvčí městské policie o sdělil CNN, že úřady kolem místa incidentu vytyčily „evakuační zónu“ o poloměru 300 metrů. Policejní mluvčí dodal, že její složky prověřují zprávy o tom, že několik hodin po útoku byl v blízkosti místa slyšet zvuk podobný střelbě.
V Japonsku je použití střelné zbraně při trestných činech velmi vzácné
Násilí se střelnou zbraní je v Japonsku vzácné. Země má jeden z nejnižších počtů trestných činů spáchaných střelnou zbraní na světě díky mimořádně přísným zákonům o kontrole zbraní.
V roce 2018 Japonsko, země se 125 miliony obyvatel, zaznamenalo pouze devět úmrtí způsobených střelnými zbraněmi – ve srovnání s 39 740 úmrtími v tomtéž roce ve Spojených státech, jak vyplývá z údajů shromážděných Školou veřejného zdraví při Univerzitě v Sydney.
Japonskem však loni otřásla střelba, která se odrazila po celém světě. Šinzó Abe, nejdéle sloužící premiér země, byl v červenci zastřelen během předvolebního projevu v Naře.
Jeho vražda vyvolala v Japonsku i v mezinárodním společenství vlnu šoku a také otázky, zda byla zajištěna dostatečná bezpečnost k jeho ochraně, přestože je Japonsko považováno za bezpečné místo.
Sehnat střelnou zbraň je v Japonsku velmi obtížné a podezřelý ze zastřelení Abeho použil podomácku vyrobenou zbraň.