Policie zadržela na mezinárodním letišti Jorge Cháveze v peruánském hlavním městě Lima osmadvacetiletého muže jihokorejského původu, který se pokusil ze země propašovat více než tři stovky tarantulí a přes sto stonožek. Přepravoval je v plastových sáčcích přilepených lepící páskou na těle. Živočichy chtěl prodat. Informují o tom CNN a NDTW.
Jihokorejský občan se pokusil 8. listopadu na mezinárodním letišti Jorge Cháveze projít letištní kontrolou. Letištním zaměstnancům však přišlo podezřelé mužovo vypouklé břicho, a tak ho podle televize CNN podrobili detailní prohlídce.
Po nadzvednutí košile přišlo překvapení. Na sobě měl dva opasky a v nich balíčky se schovanými živočichy, s nimiž plánoval zemi opustit. Muž se snažil z Peru propašovat 320 tarantulí, 110 stonožek a devět mravenců druhu Paraponera clavata.
Bug smuggler arrested with more than 300 tarantulas strapped to his body — including dozens as big as a human hand https://t.co/7wWWWfsxm3 pic.twitter.com/X3IqXJjrN4
— New York Post (@nypost) November 21, 2024
Mezi tarantulemi bylo 285 mláďat a 35 dospělých. Zvířata muž umístil do plastových sáčků na zip a na tělo si je přilepil lepící páskou. Mravence uložil do malých plastových nádobek, uvedla Peruánská národní služba pro lesy a volně žijící zvířata SERFOR.
Odborník z organizace SERFOR upozornil, že nalezené exempláře pocházejí z regionu Madre de Dios, peruánské části Amazonského pralesa. Muže si převzala policie a zvířata zase příslušné úřady. Některá z nich byla špatně ošetřená.
Tarantule jsou v zemi ohrožené
Není jasné, jaký trest mladíkovi hrozí, dopustil se však závažného trestného činu. Tarantule jsou součástí ilegálního mezinárodního obchodu se zvířaty, v zemi jsou přitom evidovány jako ohrožený druh. Obchodování s nimi je ale lukrativním byznysem.
„Všechny (tarantule) byly nezákonně získány a staly se součástí nezákonného obchodování s voně žijícími zvířaty v hodnotě milionů dolarů po celém světě,“ uvedl podle stanice NDTW Walter Silva, specialita na divokou zvěř SERFOR.
Ilegální obchod s volně žijícími druhy prudce narůstá hlavně před Vánoci, pašeráci si za ně totiž mohou vydělat více peněz. Lidé tarantule kupují jako exotické „mazlíčky“ nebo jen tak do sbírky, upozornil Silva.
Peru není jedinou jihoamerickou zemí potýkající se s obchodem s volně žijícími druhy. V prosinci 2021 zabavili kolumbijští úředníci nejméně 232 tarantulí, 67 švábů, devět pavoučích vajec a štíra se sedmi mláďaty v jednom kufru na letišti v Bogotě.