Poslední desítky let svého života šestapadesátiletý Freidmunt Sonnemann tráví v hliněné chýši bez tekoucí vody a elektřiny. Svůj dosavadní způsob života nehodlá měnit. Článek o něm se objevil v řadě německých i dalších zahraničních médiích.
To, jestli se zdraží elektřina nebo plyn, Friedmunta Sonnemanna z Německa netrápí. Žije ve vlastnoručně postavené hliněné chatce v odlehlé zalesněné oblasti, pohoří Hunsrücku u Longkampu. Už 32 let. Uprostřed přírody, bez elektřiny a vody. „Nic z toho se mě netýká,“naráží na enormní zdražování elektřiny v Německu a dalších zemích. „Samozřejmě se zvýšily i ceny zboží, ale s tím se dá žít, není to tak dramatické,“ sděluje na webu All-in.de.
Real Gandalf spent 32 years living alone in forest with no electricity or running waterhttps://t.co/c9smvUY8WO pic.twitter.com/alC7jT4iqL
— Archaeological News, Paranormal, Space and UFO (@nevadaknight67) November 21, 2022
Jeho domek je vybaven pouze suchým kompostovým záchodem, topí si v krbu. „Nic mi nechybí. Jedině tak chci žít,“ říká pro Daily Star s tím, že v žádném případě nemá doma během chladného období vytopeno na 20 nebo 21 stupňů. „To by byla opravdu škoda,“ míní. Raději se prý teple oblékne. Dřevo na topení Sonnemann získává z pozemku své malé farmy nazývané „Königsfarm“, ale také z okolí.
Sonnemann je toho názoru, že si lidé vystačí s mnohem méně věcmi, než by čekali. Je mu jasné, že ne každý by mohl žít v lese jako on. „V Německu není tolik vhodných míst. Ale způsob života v průmyslových zemích, který vede většina obyvatel, není dlouhodobě udržitelný. Určitě dojde časem k přehodnocení,“ říká šestapadesátiletý muž s dlouhými vlasy a plnovousem.
Jeho obživa je založená na vzácných rostlinách, které pěstuje na zhruba čtyřhektarovém pozemku, a na semenech, která sbírá a prodává. Nyní má asi 100 druhů. S prací muži pomáhají lidé, kteří na farmu dojíždějí a pobývají zde. „Teď je nás tu osm. Přicházejí sem také proto, aby získali ‚určitý odstup‘ od ‚světa venku‘.“ Občas na farmu prý přijedou nadšenci až z Mexika nebo Tchaj-wanu.
U zubaře byl teprve před nedávnem
Muž si prý sám poradí i s léčením zdravotních neduhů, pokud nějaké přijdou. Například covidu byla však prý farma ušetřena. „Pokud ano, pak jsem to měl s velmi mírným průběhem,“ říká Sonnemann. U zubaře byl prý až v posledních letech. „Jsem vlastně svým vlastním léčitelem,“ říká.
Jednu vymoženost „moderního civilizovaného světa“, která mu slouží jako zdroj energie, si však přeci jen tento „lesní muž“ dopřál. Je jí solární panel umístěný na stodole. Pořídil si ho před nedávnem. Prý aby mohl pustit pračku a nabíjet svůj akumulátorový šroubovák. Jak je zřejmé, některé výhody konzumního světa muži nejsou až tak cizí.