Na letišti v Alabamě v sobotu tragicky zemřel místní pracovník. Nasál ho motor stroje, který byl připravený k letu. K nešťastné události došlo přesto, že personál podléhá přísným bezpečnostním zásadám a nic podobného by se nemělo stát. Zprávu vydal Mirror.
Muž pověřený nakládáním zavazadel na regionálním letišti Montgomery v Alabamě byl údajně pohlcen rozběhlým motorem letadla. Stroj byl podle deníku Mirror v tu chvíli zaparkovaný a čekal ho plánovaný let. Incident se stal v sobu na Silvestra kolem 15:00.
Airport worker dies ‚after being sucked into aeroplane engine‘ in freak accident https://t.co/dvcjcXHXBW
— usa jaun news (@UsaJaun) January 1, 2023
Přesná identita oběti dosud nebyla zveřejněna, má se však za to, že muž měl na starosti manipulaci se zavazadly a pracoval pro Piemont Airlines. Letadlo, které bylo připraveno pro let do Dallasu v Texasu, však patřilo společnosti Envoy Air. „Dnes kolem 15:00 došlo k úmrtí zaměstnance pozemního personálu American Airlines z Piemontu,“ řekl mluvčí letiště krátce po smrti pracovníka.
„V tuto chvíli nejsou k dispozici žádné další informace. Naše myšlenky a modlitby jsou s rodinou zesnulého,“ dodal s tím, že Envoy a Piedmont jsou regionální dceřiné společnosti American Airlines. Po okamžité odstávce kvůli děsivé nehodě bylo letiště opět uvedeno do provozu. American Airlines pak v prohlášení uvedla, že je „nehodou člena týmu zdrcena“.
„Modlíme se za rodinu zesnulého a členy našeho místního týmu. Děláme vše pro to, aby všichni zúčastnění dostali podporu, kterou v této těžké době potřebují,“ vyjádřila soustrast společnost. Pečovatelský tým Piedmont Airlines poskytne podporu rodině, přátelům a spolupracovníkům oběti. „Je nám líto, když slyšíme o tragické ztrátě člena týmu AA/Piedmont Airlines. Naše myšlenky a modlitby jsou v této těžké době s rodinou,“ řekl k tomu výkonný ředitel letiště, Wade A Davis.
Smrtící síla motoru
Další informace k nešťastné nehodě má podat FAA v nejbližších hodinách. Není to poprvé, co došlo k tragédii tímto způsobem. Například v roce 2015 nasála turbína airbusu A319 indického technika. Když se motor začal rozbíhat, natáhl a zabil asi čtyřicetiletého servisního technika Ravi Subrsamani, který stál nedaleko. Uvnitř zaklíněné tělo dlouhé hodiny nemohli dostat ven.
Další případ je znám z roku 2012, kdy na Mezinárodním letišti Texas El Paso nasál proudový motor Boeingu 737 strojního inženýra. Stalo se to při kontrole motorů. Mezinárodní let č. 1515 se připravoval k letu do Houstonu. Při nehodě bylo na palubě 119 osob.
Dalším místem neštěstí byl moskevský terminál Šeremetěvo-1. Během odtahu Boeing letadla 737-700, ve vlastnictví letecké společnosti Air Astana, zahynul zaměstnanec letecké inženýrské služby, 26letý Igor Elfimov. Ve chvíli, kdy byl muž u motorové turbíny, posádka letadla začala testovat motor. Mělo to fatální následky. Tažná síla motoru je prý přibližně 140 km/h. Zpětný proud pak zvedá z povrchu dráhy do vzduchu tělesa, která jsou v dosahu. Ta mohou vniknout do sání motoru. Podle mluvčího Boeingu se tyto incidenty stávají „nanejvýše jednou ročně“. Pracovníci na letištích jsou však řádně poučováni o bezpečnostních pravidlech, při jejichž dodržování k této situaci nemůže dojít. Na vině tedy musí být jejich porušení. I případ z Alabamy je proto důkladně vyšetřován.
Turbína pohltila muže na mopedu
V roce 1995 nasál motor muže na mopedu. Šlo o zvědavého kolemjdoucího, který si půjčil propustku od jednoho zaměstnance letiště. Tehdy ještě nebyly tak přísné kontroly. S mopedem se dostal příliš blízko k ranveji, a to se mu stalo osudným.