Již několik měsíců hýbe jihovýchodním asijským státem Myanmar únorový vojenský převrat. Armáda zatýká i lékaře, kteří protesty proti vojenské juntě podporují. A to navzdory tomu, že se zdravotní systém snaží vyrovnat s rekordní vlnou infekcí.
Únorový vojenský převrat v Myanmaru kromě vlny protestů přinesl také chaos, který se podepsal i na reakci země na koronavirus.
Myanmar ve čtvrtek zaznamenal více než 6 000 nových případů onemocnění covid-19. O den dříve země informovala o 286 úmrtí. V obou případech se jednalo o rekordní hodnoty. Zdravotníci a pohřební služby ale tvrdí, že skutečný počet obětí je mnohem vyšší.
Armáda zde vyhlásila válku zdravotní péči a samotným lékařům, kteří byli časnými a tvrdými odpůrci únorového převzetí moci, píše server Independent.
Skupina aktivistů, Asociace na pomoc politickým vězňům (AAPP), uvedla dle agentury Reuters, že stovky lékařů, kteří se zapojili do kampaně proti juntě, byly obviněny z šíření falešných zpráv a 73 bylo zatčeno.
Dle jednoho z tamních lékařů, který je útěku, míří junta záměrně na celý systém zdravotní péče a využívá to jako válečnou zbraň.
Uprostřed zvěrstev, jako je navrácení zmrzačených těl rodinám, vyvolaly vojenské útoky na zdravotníky, zvláštní pobouření. Celkem dle asociace bezpečnostní síly zabily nejméně 890 lidí, včetně 6leté dívky, kterou střelily do břicha.
Lékaři jsou terčem také kvůli síti kontaktů
Armáda se na zdravotníky zaměřuje, protože jsou nejen vysoce respektovaní, ale také dobře organizovaní a mají silnou síť kontaktů.
Někteří lékaři například pomáhají lidem, kteří odmítají jít do státní nemocnice kvůli odporu proti armádě a obavám ze zatčení. Radí mimo jiné také po telefonu, jak dýchat, jak používat kyslíkový koncentrátor, jaké léky koupit a jak je podávat.
Dle zpráv z médií a dle doktorů bylo v posledních několika týdnech zadrženo devět dobrovolných lékařů ve dvou největších myanmarských městech – Yangonu a Mandalay. Pro agenturu Reuters jeden z lékařů, který si nepřál být jmenován uvedl, že byli zatčeni čtyři jeho kolegové ze skupiny „Medical Family – Mandalay group“.
„Poskytujeme lékařské ošetření stovkám pacientů denně,“ řekl lékař a dodal, že mnoho z těchto pacientů by mohlo zemřít, kdyby nebyli ošetřeni.
Zatykače na stovky zdravotníků
Myanmar je však nyní jedním z nejnebezpečnějších míst na světě pro zdravotnické pracovníky. V letošním roce zde došlo k 240 útokům. To je téměř polovina z 508 celosvětově zaznamenaných Světovou zdravotnickou organizací (WHO).
Armáda také vydala zatykače na 400 lékařů a 180 zdravotních sester. Fotografie jejich tváří se objevily ve všech státních médiích.
„Při protestech v jiných zemích jsou zdravotníci v bezpečí. Jsou zproštěni. Zde neexistují žádné výjimky,“ říká doktor Nay Lin Tun, který je na útěku od února a nyní poskytuje pomoc tajně.
Zprávy v médiích také obvinily bezpečnostní síly, že braly kyslíkové lahve, ochranné oblečení a léky pro vlastní potřebu.
Armáda namísto uznání svých útoků na zdravotnické pracovníky je obviňuje z genocidy. Odkázala na informace o pacientech, kteří jsou léčeni tajně, jsou jim účtovány vysoké poplatky nebo jsou odkázáni na léčbu online, a dodává, že zbytečně dochází ke ztrátám na životech. Mluvčí junty minulý týden vyzval lidi ke spolupráci s vládou za účelem překonání epidemie.