Nezisková organizace Fortify Rights zveřejnila videonahrávku dvou vojáků myanmarské armády, na které popisují vraždění a znásilňování v Rakhinském státě na západním pobřeží Myanmaru.
Doznání vojínů Myo Win Tuna a Zaw Naing Tuna bylo natočeno v červenci vzbouřeneckou Arakanskou armádou, která bojuje proti vojskům Myanmaru. Podle CNN zatím není zřejmé, zda jsou natočení vojáci dezertéři, ani zda videa nebyla pořízena pod nátlakem.
Zprávy o rozsáhlém organizovaném násilí ze strany myanmarské armády na příslušnících rohingské menšiny se začaly objevovat už v roce 2016. V následujících letech opustilo Myanmar na tři čtvrtě milionu muslimských uprchlíků, kteří většinou zamířili do sousední Bangladéše.
Organizace spojených národů už dříve označila vojenské akce v oblasti za „učebnicový příklad etnické čistky“ a útoky podle ní nesly „typické znaky genocidy“. Myanmar tato obvinění odmítal, mimo jiné i ústy předsedkyně myanmarské vlády a nobelistky Aun Schan Su Ťij. Jen několik vojáků bylo v souvislosti s obviněními potrestáno.
Nyní se ale ke zločinům poprvé oficiálně přiznávají přímo příslušníci ozbrojených sil.
„Ničili jsme muslimské vesnice nedaleko vesnice Taung Bazar. Čistící operaci jsme realizovali v noci a podle rozkazu ‚střílet na všechno, co uvidíte a uslyšíte‘. V jednom hrobě jsme pohřbili celkem 30 těl,“ řekl na nahrávce Myo Win Tun. Mezi obětmi byli muži, ženy i děti. Voják, který je na nahrávce oblečený v uniformě, dále popisuje noční útok na jinou muslimskou vesnici ze srpna 2017. Rozkaz měl opět znít zabíjet každého, aby byla „rasa Rohingyů vyhubena“. Myo Win Tun také uvádí, že jeho jednotka ženy před zabitím znásilňovala a sám se k jednomu znásilnění přiznává.
Podle BBC byla dvojice vojáků předána do Haagu, kde stane před Mezinárodním trestním soudem. Ten se událostmi v na západě Rakhinského státu už zabývá.