Věříme, že náš dech nás udrží naživu, pomůže nám překonat paniku nebo bolest a podpoří naše meditační a jógové praktiky. Ale to není vše, co dokáže.
Dýchání je jedinečná autonomní funkce. Tento proces neustále pokračuje, ve dne i v noci, i když mu nevěnujete pozornost. Na druhou stranu můžete svůj dech ovládat, když se tak rozhodnete: Můžete jej zadržet, když se soustředíte, když se potápíte pod vodu nebo se snažíte zastavit škytavku. Zkuste tuto dovednost nasměrovat k praktikování pránájámy. Dech je komunikační cesta mezi myslí a tělem, které můžeme důvěřovat.
Proč na dechu záleží
Mnoho studentů jógy věří, že „cílem“ pránájámy je dýchat hlouběji a hlouběji a aktivně zadržovat dech stále déle. Ale v tradičních jógových učeních se učí opak. Jádrem praxe pránájámy je zpomalit a ztišit dech, ne zvětšit jeho objem. To má hluboký vliv na tělo.
Svůj dech můžete použít ke spojení se sebou samým, ke zklidnění. Pomůže vám utlumit záchvat paniky, při porodu, meditaci, cvičení jógových ásan a někdy i zmírnit vaše prožívání bolesti. Cvičení pránájámy může v průběhu času postupně zpomalit vaši dechovou frekvenci.
Dech v těle
Bránice je centrální sval zapojený do dýchání. Rozděluje hrudník a břicho na dvě dutiny. Při nádechu se bránice stahuje a klesá. Stejně jako srdce, i bránice dělá svou práci prakticky nonstop 24 hodin denně bez únavy. Po každém výdechu jen velmi krátce odpočívá.
Vaše držení těla může ovlivnit, jak dobře funguje vaše bránice. Pokud nemáte vzpřímený postoj, pokleslý hrudník omezí schopnost svalu pohybovat se nahoru a dolů. Stahování a deformace křivek vaší hrudní a bederní páteře může také narušovat dýchání.
Na dýchání se podílejí i vaše břišní svaly. Jsou aktivní, když násilně vydechujete a také když kašlete.
Anatomie v akci
Mezi praktikujícími jógy je častým mýtem, že hlubším vdechováním se do krevního oběhu dostane více kyslíku. Ve skutečnosti se děje to, že vaše plíce více vyměňují kyslík (příchozí kyslík se vyměňuje za odcházející oxid uhličitý).
Další mylnou představou je, že vytlačování břicha během dechové praxe je „brániční dýchání“.
Když v pránájámě ležíte a dýcháte uvolněně a tiše, vaše břicho by se nemělo agresivně vydouvat ven. Mělo by se jemně a mírně pohybovat nahoru a dolů. Vaše plíce jsou blízko žeber, nikoli břicha!
Protahování mezižeberních svalů během cvičení ásan umožní, aby se váš hrudní koš snadněji roztahoval s každým nádechem. Vyboulení břicha nerozšíří vaše žebra, ve skutečnosti může oslabit břišní stěnu.
Je snadné přehlédnout sílu, která pochází z několika minut vědomého dýchání. Až budete příště na někoho čekat v autě, nebo než ráno zapnete počítač, sledujte, jak se vám pohybuje dech. Tato praxe je zvláště užitečná, když se cítíte nespokojení a rozrušení. Pokud můžete sledovat svůj dech v těchto náročných chvílích, budete ohromeni, jak rychle se váš stav změní k lepšímu.