Na trhu Toyosu v Tokiu se konala tradiční novoroční aukce, na níž byl vydražen tuňák obecný za 1,3 milionu dolarů. Ryba vážila 276 kilogramů a byla ulovena rybáři poblíž města Oma v prefektuře Aomori. Získal ji řetězec sushi restaurací Onodera Group oceněný michelinskou hvězdou.
Aukce na trhu Toyosu každoročně přitahuje mimořádně vysoké nabídky. Tentokrát cena za libru ryby přesáhla 2 100 dolarů. Jak uvedl deník The Washington Post, zástupci společnosti Onodera Group nákup označili za investici, která umožní zákazníkům ochutnat prvotřídní sašimi ve 13 restauracích řetězce.
A titanic 276-kilo bluefin tuna has sold for $1.3 million in Japan, the second-highest price on record.https://t.co/XjUpB1TJRM
— DW News (@dwnews) January 5, 2025
Tuňák z Oma je známý jako „černý diamant“ mezi rybami. Díky chladným vodám a výživné stravě má specifickou strukturu masa s vysokým obsahem tuku, ideální pro přípravu sushi. Kromě toho tradiční lov pomocí prutu a vlasce v Oma láká nejen restauratéry, ale rovněž turisty. Jak připomíná deník Guardian, město se proto právem označuje za „nejznámější japonské město tuňáků“.
V roce 2019 se na aukci objevil ještě větší exemplář z Oma vážící 278 kilogramů, jehož cena se vyšplhala na rekordních 3,1 milionu dolarů. Letošní tuňák tak sice překonal loňskou hranici, ale nejvyšší příčky nedosáhl.
Obrovský zájem o tuňáky ovšem závažně ovlivnil jejich počty ve volné přírodě. Na začátku tisíciletí se populace tuňáků obecných propadla na méně než tři procenta původní úrovně. Podle deníku The Washington Post se však díky přísným kvótám na rybolov podařilo stavy do roku 2022 zvednout na téměř čtvrtinu.
Podle mezinárodních organizací zabývajících se udržitelným rybolovem se obnova druhu vyvíjí lépe, než se čekalo. Omezení lovu mladých jedinců pomohlo tuňákům překonat kritický úbytek. Předpokládá se, že do roku 2034 populace dosáhne 20 procent původní úrovně.