Přeživší atentátů na indonéském ostrově Bali společně s rodinami a přáteli obětí si dnes modlitbami a položením věnců připomněli 20. výročí útoků, při nichž zahynulo 202 lidí, z toho 88 Australanů. Informovala o tom agentura Reuters.
První nálož odpálil sebevražedný atentátník 12. října 2002 v nočním klubu Paddy’s Pub v turistickém letovisku Kuta a asi za 20 sekund, kdy lidé z klubu vybíhali ven, vybuchla na ulici před protilehlým klubem Sari Club silná trhavina umístěná v dodávce. Útoky provedla regionální islamistická organizace Jemaah Islamiyah, napojená na teroristickou síť Al-Káida, která se k útokům několik dní po nich přihlásila.
„The ache does not dim.“ Hundreds gathered on the Indonesian resort island of Bali to commemorate 20 years since twin bombings killed 202 people, mostly foreign tourists, including 88 Australians and seven Americans. https://t.co/k2UbJPH6FY
— The Associated Press (@AP) October 12, 2022
Vzpomínkové obřady se dnes konaly poblíž dějiště atentátů, ale také na různých místech v Austrálii. „Jsme tady, abychom připomněli všem, že zde byl spáchán teroristický útok a že se taková věc již nikdy nesmí opakovat,“ prohlásila Ni Luh Erniatiová, která při atentátu ztratila manžela a dnes se se svými dětmi připojila k ranním modlitbám na Bali.
Na vzpomínkové akci v největším australském městě Sydney vystoupil s projevem australský premiér Anthony Albanese. Při ceremoniálu bylo vypuštěno 88 bílých holubic – jedna za každého zabitého Australana. Na obřad v Sydney přišla i přeživší teroristického útoku Hanabeth Lukeová, která byla na fotografii pořízené krátce po atentátu zachycena, jak z trosek odvádí těžce popáleného 17letého mladíka Toma Singera. Ten nakonec svým zraněním podlehl v nemocnici a o život přišel i přítel Lukeové, jež si vysloužila přezdívku Anděl z Bali.
Mnozí z přeživších ještě 20 let po atentátech pociťují následky útoků. Otec dvou dětí Dewa Ketut Rudita Widia Putra čekal ve svém autě v dopravní zácpě v Kutě, když bomby explodovaly. Poté, co se vyplazil z vozu, byl urychleně převezen do nemocnice s popáleninami pokrývajícími třetinu jeho těla. „Ještě dnes mě přepadne hrůza, když se dostanu do dopravní zácpy,“ řekl agentuře Reuters 55letý muž z Kuty. „I když si uvědomím, že nejsem v Kutě, třesu se strachem a zalévá mě studený pot,“ dodal.
Atentáty na Bali si připomněl také australský konzulát na Bali, k němuž byly položeny věnce. Při minutě ticha držené za oběti útoků se někteří z účastníků ceremoniálu objímali a plakali.
Indonésie po atentátech na Bali zřídila s pomocí Austrálie a Spojených států elitní protiteroristickou jednotku, díky níž byla zatčena či zneškodněna řada předpokládaných islámských radikálů, uvedla agentura Reuters.