Hackeři útočící na jednoho z největších producentů masa na světě, společnost JBS Foods, poškodili v neděli jeho servery podporující IT systémy. Výsledkem je pozastavení chodu některých masen v USA i Austrálii. Žádná data zákazníků nebo dodavatelů však neměla být podle dosavadních informací ohrožena. Uvedl to server CNN. Americké úřady v úterý oznámily, že hackerská skupina nejspíše sídlí v Rusku.
Poté, co společnost JBS kontaktovala americké úřady ohledně hackerského útoku, začal se jím zabývat také Federální úřad pro vyšetřování (FBI). K napadení podpůrných IT systémů se na úterní tiskové konferenci vyjádřila mluvčí Karine Jean-Pierre. Uvedla, že dle dosavadních informací sídlí hackeři v Rusku, a proto nyní americká vláda jedná ohledně incidentu přímo s ruským protějškem. Informace ohledně případného výkupného či motivaci útoku však nejsou dosud známé. Společnost o incidentu média na svých stránkách informovala v pondělí.
Brazilská společnost JBS Foods funguje globálně, jelikož má pobočky v 15 zemích a zákazníky v asi 100 státech. Pět největších poboček JBS produkujících hovězí maso proto muselo kvůli nedělnímu útoku pozastavit svůj chod. Dohromady za jeden den běžně zpracují okolo 22 tisíc dobytku. Společnost JBS je tak v USA zodpovědná za téměř čtvrtinu veškerého hovězího a pětinu vepřového masa.
Obdobně byly pozastaveny také operace masen v Austrálii nebo Kanadě, ty v Brazílii však fungují i nadále. Případem se proto zabýval také australský ministr zemědělství David Littleproud. Mezi další pobočky se řadí ty v Mexiku, na Novém Zélandě nebo v Evropě. Potencionální globální dosah je proto na hackerském útoku nejvíce alarmující. V poslední době se totiž zvyšují obavy ohledně bezpečnosti kritických dodavatelů společnosti, jako jsou například producenti potravin.
Pokud by výpadek trval déle než týden, znamenalo by to narušení dodavatelského řetězce
„Dodavatelské řetězce, logistika a doprava, které drží naši společnost v chodu, jsou obzvláště citlivé na hackerské útoky, které mohou mít následně nedozírné následky,“ okomentoval události pro CNN bezpečnostní analytik John Hultquist. Skupiny hackerů si mohou podobně důležité součásti naší společnosti vytipovat právě kvůli jejich nezbytnosti. Taková volba zvyšuje jejich šanci na rychlé vyplacení. Podobně před pár týdny zkolaboval americký dodavatel paliva Colonial Pipeline poté, co byly napadeny jeho IT systémy.
Podle serveru Al Jazeera hrozí po uzavření některých zařízení JBS také zvyšující se rozdíl mezi množstvím dobytku a kapacitami na jeho zpracování. Analytici se však shodují, že pokud bude výpadek trvat pár dní nebo týden, světovou produkci masa příliš neohrozí. „Pokud ale přihlédneme ke globální velikosti JBS, museli bychom po více než týdnu uzavření společnosti spatřit výrazné narušení jeho dodávek,“ upozornil pro Al Jazeera manažer pro komoditní trhy ve firmě Thomas Elder Markets Matt Dalgleish. Společnost JBS však očekává, že většinu provozoven spustí opět ve středu.