Vědci popsali, jak vypadá zima na Marsu. Na povrchu rudé planety sněží vločky ve tvaru krychle, při tání ledu vybuchují gejzíry vířící prach a koncem zimy led vytváří prazvláštní tvary, které připomínají například pavouky nebo smažená vajíčka. Napsal o tom web SciTechDaily.
Mars je nehostinná pustina s proměnlivým počasím. Teploty zde v průměru dosahují minus 62 stupňů Celsia, v zimě pak 123 stupňů Celsia a v létě zhruba 21 stupňů. Zima na rudé planetě trvá dva roky. A vědci z americké agentury NASA ji popisují jako něco zcela unikátního.
Na Marsu v zimní sezóně sněží vločky ve tvaru krychle, píše server SciTechDaily s odkazem na NASA. Sněží zde však pouze v těch nejchladnějších oblastech a denních časech, zejména pak na pólech při velké oblačnosti a v noci.
NASA Explores a Winter Wonderland on Mars – Otherworldly Holiday Scene With Cube-Shaped Snow https://t.co/fSERPGAhe6
— SciTechDaily (@SciTechDaily1) December 24, 2022
Tyto sněhové vločky jsou ještě menší než lidský vlas. Závěje na rudé planetě proto nepřesahují několik desítek centimetrů. „Pokud byste si chtěli zalyžovat, museli byste jít do kráteru či k útesu, kde by se na svahu mohl nahromadit sníh,“ vysvětlil výzkumník NASA Sylvain Piqueux.
Experti NASA se domnívají, že netypický tvar vloček na Marsu je způsoben mrznutím oxidu uhličitého, při němž se tvoří ledové krystaly. Vločky na zemi jsou šestihranné, ale molekuly oxidu uhličitého se uspořádají do tvaru krychle.
Marťanská atmosféra je složena hlavně z oxidu uhličitého. Je neuvěřitelně tenká, díky čemuž vystavuje povrch Marsu kosmickému záření.
Divy se dějí s příchodem jara
Vědci ale připomínají, že nejde o klasický sníh, jak jej známe na Zemi. Na povrchu Marsu se sníh vyskytuje ve dvou variantách. Jedná se o led, který vznikl z vody, a oxid uhličitý v pevném skupenství, tedy suchý led.
Vzhledem k tomu, že vzduch na Marsu je extrémně řídký a teploty velice nízké, sníh z vodního ledu sublimuje. To znamená, že se mění v plyn ještě předtím, než se dotkne povrchu. „Země se dotkne pouze sníh v podobě suchého ledu,“ vysvětlili vědci NASA.
Divy na povrchu Marsu se však začínají dít hlavně koncem zimy, když začíná led roztávat. Na marťanském jaře vybuchuje tající led v gejzírech, protože sluneční světlo proniká do ledu a ohřívá plyn pod ním. Ten nakonec exploduje a vytvoří vějíře prachu unášené větrem.
Led navíc získává díky sublimaci do atmosféry koncem zimy různé prazvláštní tvary. Tím, jak se mění z pevné látky na plyn, vytváří obrazce evokující pavouky, smažená vejce, skvrny na dalmatinovi či švýcarský sýr.
Vědci nemohou sledovat sníh na Marsu skrze oblaka v atmosféře kamerami orbitálních kosmických lodí. Vědí, že na Marsu sněží, díky měření speciálních přístrojů. NASA používá například zařízení Mars Climate Sounder.
Mars Climate Sounder dokáže zachytit světlo v pro lidské oko neviditelných vlnových délkách. Díky tomu mohla agentura zachytit vodní ledový sníh padající na povrch rudé planety.