Na mírovou konferenci o Ukrajině, kterou bude o víkendu hostit Švýcarsko, se zatím přihlásilo 90 zemí a organizací. Uvedla to dnes vláda alpské země. Rusko se summitu nezúčastní, což podle agentury Reuters snižuje očekávání, že se konferenci podaří dosáhnout průlomu.
Švýcarská prezidentka Viola Amherdová dnes novinářům v Bernu řekla, že její země rozeslala kolem 160 přihlášek, není ale zklamaná, že pozitivních odpovědí dosud dostala asi 90 – od přibližně 80 zemí a deseti mezinárodních organizací. Konečný seznam účastníků má být známý v pátek.
Ninety states and organizations have so far registered to take part in a summit aiming to pave the way for peace in Ukraine that Switzerland will host from June 15-16, the Swiss government said https://t.co/MfaOxGK2o2
— Reuters (@Reuters) June 10, 2024
Několik klíčových zemí jako Turecko, Jihoafrická republika nebo Brazílie podle agentury AP stále nedalo najevo, jestli na summit vyšle své zástupce. Čína, která Rusku diplomaticky kryje záda, uvedla, že se konference nezúčastní, pokud na ní nebudou zastoupeny Kyjev i Moskva.
Švýcarsko už dříve uvedlo, že k účasti Ruska na summitu bylo otevřené, ale Moskva dala opakovaně najevo, že o konferenci nemá zájem, a pozvánku tak nedostala. Švýcarský ministr zahraničí Ignazio Cassis dnes uznal, že do budoucna bude muset Rusko být součástí mírového procesu. „Otázkou není, zda se Rusko připojí, ale kdy,“ podotkl.
Cassis dále poznamenal, že se na konferenci bude diskutovat také o dalších oblastech, na které válka na Ukrajině dopadá, ať už to je jaderná bezpečnost, otázka válečných zajatců či svoboda plavby.
Summit, na němž Česko bude zastupovat prezident Petr Pavel, pořádá Švýcarsko na žádost ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a jedním z jeho cílů je společně vytvořit plán, jak zapojit Kyjev i Moskvu do mírového procesu a dosáhnout příměří.
Rusko, které přes dva roky vede proti Ukrajině válku, sice tvrdí, že se proti vyjednávání nestaví, alpská země však podle něj není ve válce na Ukrajině neutrální, protože se připojila k protiruským sankcím Evropské unie. Kyjev si jako podmínku pro jednání o míru klade odchod okupačních sil z celého ukrajinského území, tedy také z poloostrova Krym, který Rusko protiprávně anektovalo v roce 2014.
Na bezpečnost zhruba 40 hlav států a celé konference, jež se uskuteční v resortu Bürgenstock, který leží nedaleko Lucernu, bude vedle policistů dohlížet i na 4000 vojáků.