Astronomové netrpělivě očekávají vzácnou nebeskou událost, k níž má dojít letos v létě, kdy se očekává exploze bílého trpaslíka v souhvězdí Corona Borealis. Tato událost, známá jako nova, způsobí silný záblesk světla viditelný pouhým okem ze Země. Vědci, včetně těch z NASA, se připravují na pozorování a studium tohoto jedinečného jevu, který by měl přinést cenné poznatky o životním cyklu hvězd.
Nadcházející nova v souhvězdí Severní koruny (Corona Borealis) vyvolává vzrušení ve vědecké komunitě i mezi pozorovateli oblohy. Tato jedinečná událost nabídne lidem fascinující příležitost stát se svědky kosmické podívané a seznámit se s divy vesmíru. Exploze bílého trpaslíka ve spojení s průvodcem v podobě červeného obra je dramatickou událostí, ke které dochází v důsledku intenzivních interakcí mezi oběma objekty.
Astronomers are expecting a “new star” to appear in the night sky sometime between now and September, according to NASA. The cosmic event, known as a nova, will occur in the Milky Way’s Corona Borealis. https://t.co/6bU8GQACR2 pic.twitter.com/d11Ws8md3s
— Yahoo News (@YahooNews) June 12, 2024
Podle NASA se dvojhvězdný systém, známý jako T Coronae Borealis neboli Blaze Star, nachází přibližně 3 000 světelných let od Země. Blížící se erupce novy je důsledkem toho, že bílý trpaslík časem nahromadí materiál z červeného obra, což povede k termonukleárnímu výbuchu. Tento proces, k němuž v případě systému Blaze Star dochází zhruba každých 80 let, představuje významnou událost v životním cyklu těchto nebeských těles, píše CBS News.
Rebekah Hounsell, odborná asistentka NASA, zdůrazňuje význam této události pro inspiraci nové generace astronomů a vědců. Viditelnost novy pouhým okem poskytuje jedinečnou příležitost pozorovat vesmírný úkaz z první ruky, zejména pro mladé lidi. Kromě toho jsou občanští vědci vyzýváni, aby se zapojili do pozorování a sběru dat souvisejících s novou, čímž přispějí cennými poznatky k probíhajícímu výzkumu.
Jak připomíná CNN, Corona Borealis naposledy vybuchla v roce 1946.
Vzhledem k tomu, že se astronomové připravují na studium nadcházející novy pomocí vesmírných i pozemních teleskopů, je vědecká komunita připravena získat hlubší porozumění dynamice, která se podílí na těchto kosmických explozích. Data získaná z této události nejen rozšíří naše znalosti o hvězdných jevech, ale také připraví půdu pro další výzkum a bádání v oblasti astrofyziky. Odpočítávání do velkolepé přeměny bílého trpaslíka-hvězdy v supernovu začalo a slibuje pozorovatelům na Zemi oslnivou ukázku nebeské krásy.