Tři nové rozsáhlé studie amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí zdůrazňují, že na ochranu proti omikronu je důležité se přeočkovat. Informuje o tom CNN.
Jedná se o první údaje z reálného života, které zkoumají účinek posilovacího očkování na variantu omikron. Ta je nyní v USA přítomná ve více než 99 procentech případů. Nové studie vyvolávají otázku, zda by lidé s pouhými dvěma dávkami vakcíny měli být stále považováni za plně očkované.
„Zřejmě musíme nově definovat, že plně očkovaní jsou lidé teprve po třech dávkách,“ řekl William Schaffner, dlouholetý poradce CDC pro očkování, který se na studiích nepodílel.
Studie mají obrovský rozsah. Zahrnují miliony případů, statisíce návštěv pohotovostí a center urgentní péče a desítky tisíc hospitalizací u dospělých.
Podle studie CDC, která zkoumala téměř 88 000 hospitalizací v 10 státech, bylo očkování boosterem z 90 % účinné při prevenci hospitalizací v období prosince a ledna, kdy převládala varianta omikron. Pro srovnání, očkování dvěma vakcínami bylo 57 % účinné, pokud uplynulo alespoň šest měsíců od druhého očkování.
Nejlepší ochrana
Podle studie, která zkoumala více než 200 000 návštěv v 10 státech, bylo přeočkování účinné z 82 % při prevenci hospitalizace. Dvě dávky chránily jen ze 38 %.
„Myslím, že právě třetí dávka vám poskytne skutečně solidní, nejlepší ochranu,“ řekl Schaffner.
Tato studie vyšla v pátek v týdeníku CDC Morbidity and Mortality Weekly Report. Druhá studie, rovněž publikovaná v pátečním MMWR, dospěla k závěru, že u osob se třemi očkováními je menší pravděpodobnost nákazy omikronem. Při zkoumání údajů z 25 státních a místních zdravotnických zařízení výzkumníci CDC zjistili, že mezi přeočkovanými bylo každý týden v průměru 149 případů na 100 000 osob. U těch, kteří dostali pouze dvě dávky, to bylo 255 případů na 100 000 lidí.
Nejsnáz se nakazí neočkovaní
Třetí studie, publikovaná v lékařském časopise JAMA, ukázala, že absolvování posilovací dávky pomohlo zabránit onemocnění virem Omicron. Tato studie, která zahrnovala něco přes 13 000 případů onemocnění omikronem v USA, zjistila, že pravděpodobnost vzniku symptomatické infekce byla o 66 % nižší u lidí s boosterem ve srovnání s těmi, kteří dostali pouze dvě injekce.
Všechny tři studie zjistily, že nejvyšší riziko nakažení covidem nesli neočkovaní lidé. Ve Spojených státech jich je zhruba dvacet procent.
CDC v současné době uvádí, že člověk se považuje za plně očkovaného dva týdny po obdržení druhé dávky mRNA vakcíny nebo dva týdny po obdržení první dávky vakcíny Johnson & Johnson. Posilovací dávky se doporučují všem osobám ve věku 12 let a starším pět měsíců po primární očkovací sérii.
Podle údajů CDC se třetí dávkou nechala očkovat méně než polovina osob, které na ni měly nárok. Pouze zhruba čtvrtina celkové populace USA má tři dávky.