Na pobřeží Kaspického moře v jižním Rusku bylo podle úředníků nalezeno přibližně 2500 mrtvých tuleňů. Informuje o tom BBC, CNN a další servery.
Podle úředníků nic nenasvědčuje tomu, že by zvířata zahynula násilnou smrtí, píše BBC. Původně bylo hlášeno asi 700 mrtvých tuleňů, ale další vyšetřování odhalilo mnohem vyšší počet. Další mrtvoly se ještě nejspíš objeví, číslo tak není konečné.
The number of dead seals on the coast of the Caspian Sea has increased to 2.5 thousand.
— NEXTA (@nexta_tv) December 4, 2022
The Ministry of Natural Resources of Dagestan explained the mass death of animals as „a natural factor,“ despite the fact that everything points to an environmental catastrophe. pic.twitter.com/Bt0iJyR3xe
Zaur Gapizov, vedoucí Kaspického centra pro ochranu životního prostředí, ve svém prohlášení uvedl, že tuleni pravděpodobně uhynuli asi před dvěma týdny. „Počet objevených zvířat se může zvýšit. Příčinu úhynu je třeba ještě určit,“ uvedla podle ruského státního média TASS tisková služba regionální agentury pro rybolov, kterou cituje CNN.
Podle Gapizova neexistují žádné důkazy, které by naznačovaly, že zvířata byla zabita nebo chycena do rybářských sítí.
Ministerstvo přírodních zdrojů a životního prostředí Dagestánské oblasti napsalo na Telegramu, že velký počet byl nalezen mezi ústími dvou řek, Sulak a Šurinka.
Odborníci odebrali z tuleňů vzorky a ministerstvo uvedlo, že příčiny úhynu budou zjištěny, až se vrátí laboratorní výsledky.
Ohrožený druh
Tuleni kaspičtí, jediní savci vyskytující se v Kaspickém moři, jsou od roku 2008 zařazeni na červený seznam Mezinárodní unie pro ochranu přírody (IUCN) jako ohrožení. Populace tuleňů v Kaspickém moři se v průběhu desetiletí drasticky zmenšila v důsledku nadměrného lovu a průmyslového znečištění.
Centrum pro ochranu životního prostředí v Kaspickém moři odhaduje jejich počet na pouhých 70 000, zatímco před sto lety jich bylo více než milion.
Masové úhyny tuleňů vědci toto léto pozorovali například i ve Spojených státech. Přišli s teorií, že by za nimi mohla stát ptačí chřipka, informovaly tehdy AP News. Úředníci ministerstva zemědělství v červenci 2022 odebírali vzorky mrtvým tuleňům a zjistili, že jsou na ptačí chřipku pozitivní. Virus ptačí chřipky je nebezpečný zejména ptákům a zabil už miliony kuřat a krocanů. Za určitých podmínek může ale přeskočit i na savce.