Letošní přihlašování na střední školy skončilo. Přihlášku podalo více než 154 tisíc uchazečů, kteří dohromady odeslali přibližně 419 700 přihlášek na maturitní i nematuritní obory, včetně víceletých gymnázií. Přihlášky bylo možné podat elektronicky nebo papírově, přičemž školy mají čas do 25. února na zadání listinných přihlášek do systému.
Každý uchazeč mohl podat až pět přihlášek – z toho maximálně dvě do oborů s talentovou zkouškou a tři do oborů bez ní. Přihlášku museli podat všichni zájemci o středoškolské studium, včetně těch, kteří míří na obory bez maturity.
Lhůta pro přihlašování vypršela o půlnoci 21. února. Nicméně uchazeči, kteří termín nestihli, mohou ještě podat žádost o prominutí zmeškání lhůty. Záleží však na jednotlivých školách, zda pozdější přihlášky přijmou.
Kdy se konají přijímací zkoušky?
Jednotné přijímací zkoušky na čtyřleté maturitní obory se uskuteční 11. a 14. dubna, na víceletá gymnázia pak 15. a 16. dubna. Jak uvedla ředitelka Cermatu Barbora Rosůlková pro iDNES.cz, organizace už nyní připravuje zkušební dokumentaci, která se tiskne pro každého žáka individuálně podle školy, kde bude zkoušku vykonávat.
Elektronický systém DiPSy měl výpadky
Přihlašování probíhalo přes elektronický systém DiPSy, který však během pondělí zaznamenal výpadky. „Systém třikrát po sobě, vždy zhruba po hodině, spadl,“ uvedla Rosůlková podle Seznam Zpráv. Podle ní však jinak nebyly s přihlášením větší problémy.
Jak dopadlo loňské přijímací řízení?
V loňském roce podalo přihlášku na střední školy v prvním kole kolem 157 tisíc uchazečů. Úspěšně se na střední školu dostalo v prvním kole přibližně 82 % žáků, přičemž u devátých tříd byla úspěšnost přijetí ještě vyšší – kolem 94 %. Letos je v devátých třídách přibližně 106 tisíc žáků, což je podobný počet jako loni.
Nyní už jen zbývá počkat na samotné zkoušky a následné výsledky přijímacího řízení. Pro mnohé žáky a jejich rodiče jde o klíčové období, které rozhodne o jejich dalším studijním směru.