Na náměstí svatého Petra ve Vatikánu skončilo veřejné poslední rozloučení s papežem Františkem, rakev s jeho tělem byla za potlesku přenesena zpět do Svatopetrské baziliky, odkud posléze vyjde pohřební průvod do baziliky Panny Marie Sněžné. Tam bude papež František podle svého přání pohřben. Obřadu na Svatopetrském náměstí a v jeho okolí se podle Vatikánu účastnilo na 250.000 lidí.
Po skončení obřadu, když nesli rakev s papežem Františkem do baziliky, také někteří věřící opět zvedli transparenty s nápisy v překladu Děkujeme či Sbohem. Před zahájením mše organizátoři vyzvali lidi na náměstí, aby nemávali vlajkami ani transparenty.
The Vatican eulogized #PopeFrancis today as “a pope among the people, with an open heart towards everyone,” during his funeral ceremony at St. Peter’s Square in Rome. Approximately 250,000 people attended, including dozens of royals and heads of state, along with thousands of the… pic.twitter.com/JyzEddpnw2
— Megaphone News English (@MegaphoneNewsEN) April 26, 2025
Během obřadu, který vedl kardinál Giovanni Battista Re a který trval zhruba dvě hodiny, se zpívaly sbory latinské hymny a modlitby se recitovaly v různých jazycích, včetně italštiny, španělštiny, čínštiny, portugalštiny a arabštiny s odkazem na různé národnosti mezi 1,4 miliardy členů římskokatolické církve.
Mezi věřícími na náměstí svatého Petra bylo i mnoho mladých katolíků, kteří přijeli kvůli jubileu teenagerů. Souhrou okolností akce rozhodnutá před měsíci připadla i na den pohřbu. „Jiného papeže jsem prakticky nepoznal,“ řekl patnáctiletý Matteo z Trenta, s tím, že víra má v jeho životě „velký význam“.
Lidé přerušili několikrát Reovo kázání potleskem, když hovořil o osobnosti papeže Františka – když zmínil jeho starostlivost o uprchlíky a další zranitelné osoby, jeho neustálé výzvy k ukončení ozbrojených konfliktů či o důležitosti ochrany klimatu.
Obřadu na Svatopetrském náměstí se účastnilo i na 220 kardinálů a 750 biskupů a kněžích a také státnické delegace z asi 150 zemí a několik mezinárodních organizací.