Na Tchaj-wanu jsou američtí zákonodárci, kteří podnikli nadstranickou cestu na tento ostrov poprvé za současné administrativy prezidenta Donalda Trumpa, jenž se do Bílého domu vrátil v lednu. Napsala to dnes agentura AP, podle níž má výprava ukázat Tchaj-peji i Pekingu, že americká podpora Tchaj-wanu zůstává široká navzdory ostrým slovům a vysokým clům ze strany Washingtonu.
Republikánský senátor Pete Ricketts dnes podle agentury Reuters při setkání s tchajwanským prezidentem Laj Čching-teem řekl, že navzdory výměně administrativy ve Washingtonu podpora Tchaj-wanu od obou stran v Kongresu pokračuje. „Jsme proti jakékoliv jednostranné změně statusu Tchaj-wanu,“ uvedl Ricketts. „Očekáváme, že jakékoliv rozdíly mezi Tchaj-wanem a pevninou budou vyřešeny pokojně, bez nátlaku nebo hrozby silou,“ dodal politik, podle jehož prohlášení budou USA nadále pomáhat Tchaj-wanu v jeho obraně.
US lawmakers’ bipartisan Taiwan visit signals support despite harsh words and tariffs from Trumphttps://t.co/y0TXrLjNC2 pic.twitter.com/ajkkiBFoC7
— Taiwan News 247 (@TaiwanNews247) April 18, 2025
Delegaci z Kongresu tvoří dva republikánští a jeden demokratický senátor. Ačkoliv američtí zákonodárci jezdí na ostrov pravidelně, tato návštěva je první od Trumpova návratu do úřadu, podotkl Reuters.
Američtí zákonodárci vyrazili na Tchaj-wan v době, kdy ekonomikou otřásá obchodní válka mezi USA a Čínou a objevují se varovné hlasy, že by Peking mohl zasáhnout proti Tchaj-wanu, píše AP. Čína považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Tchaj-wan přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle a má vlastní vládu a demokratické zřízení.
USA, stejně jako většina zemí, nemají s Tchaj-wanem oficiální diplomatické vztahy. Jsou ale jeho nejsilnějším zahraničním podporovatelem a poskytují ostrovu prostředky na obranu. Trump ovšem už dříve obvinil Tchaj-wan z toho, že „ukradl“ americký průmysl zaměřený na počítačové čipy a uvedl, že ostrov by měl Spojeným státům platit za svou obranu, což podle AP zvýšilo obavy, že by se USA nemusely příliš angažovat, pokud by Čína Tchaj-wan napadla. Na Tchaj-wanu sídlí největší smluvní výrobce čipů na světě, společnost TSMC.
Washington nedávno oznámil zatížení dovozu zboží z Tchaj-wanu takzvaným recipročním clem ve výši 32 procent, protože ostrov má s USA vysoký obchodní přebytek. Cla se však nevztahují na polovodiče, které jsou jedním z hlavních exportních artiklů Tchaj-wanu. Tchajwanští představitelé doufají, že se jim podaří dojednat snížení cel a podle AP ujišťují Washington, že Trumpovy stížnosti řeší. Tchaj-wan na americké zboží cla neuvalí, oznámil před časem podle Reuters prezident Laj Čching-te. Avizoval také zvýšení výdajů na tchajwanskou obranu ze současných 2,5 procenta HDP na tři procenta.