Ukrajině se podařilo přivézt zpět z Ruska a Ruskem okupovaného Krymu 31 dětí, které tam byly odvezeny během války. O víkendu o tom dle serveru Euronews a agentury Reuters informoval šéf nevládní organizace Save Ukraine.
Mykola Kuleba na sobotní tiskové konferenci v Kyjevě prohlásil, že děti by měly do hlavního města dorazit později během dne. Kuleba je ředitelem organizace Save Ukraine a ukrajinským zmocněncem pro práva dětí.
Místo letního táboru adopce
Třináctiletá Daša dle Reuters uvedla, že se se svou sestrou-dvojčetem loni dohodly, že kvůli válce opustí ruskými silami okupované město Cherson a odjedou na několik týdnů do prázdninového kempu na Krymu. Jakmile se však ocitly na Krymu, ruští představitelé jim sdělili, že tam zůstanou déle.
„Řekli, že budeme adoptovány, že dostaneme opatrovníky,“ popisovala Daša. „Když nám poprvé řekli, že zůstaneme déle, začali jsme všichni plakat,“ vykreslila situaci.
Dašina matka Natalija se svěřila, že pro své dcery cestovala z Ukrajiny na Krym přes Polsko, Bělorusko a Moskvu. Ukrajinský poloostrov Krym je od roku 2014 okupován Ruskem. „Bylo to strašně těžké, ale šli jsme dál, v noci jsme nespali, spali jsme vsedě,“ popsala cestu do tábora. „Bylo srdcervoucí dívat se na opuštěné děti, které plakaly za plotem,“ dodala.
Deportace ukrajinských dětí jsou problémem od ruské invaze na Ukrajinu v únoru loňského roku. Mezinárodní trestní soud v Haagu (ICC) zvýšil tlak na Rusko, když 17. března vydal zatykač na prezidenta Vladimira Putina a ruskou zmocněnkyni pro práva dětí Mariju Lvovou-Bělovou a obvinil je z únosů dětí z Ukrajiny.
Dle odhadů OSN byly z území Ukrajiny nedobrovolně odvezeny tisíce dětí
Mezinárodní výbor Červeného kříže tento týden informoval, že je v kontaktu s Lvovou-Bělovou. Jde o první potvrzení mezinárodní intervence na vysoké úrovni s cílem o znovushledání rodin s dětmi, které byly násilně deportovány. Mluvčí MVČK Jason Straziuso dle Euronews uvedl, že jednání bylo „v souladu s jeho mandátem obnovit kontakt mezi rozdělenými rodinami a usnadnit opětovné sloučení, pokud je to možné“.
Vyšetřování agentury Associated Press odhalilo zapojení Lvové-Bělové do únosů a zjistilo otevřenou snahu dát ukrajinské děti k adopci do Ruska. Ruská zmocněnkyně pro práva dětí na středečním neformálním zasedání Rady bezpečnosti OSN prohlásila, že děti byly odebrány kvůli bezpečnosti, nikoliv uneseny. Toto tvrzení nicméně mezinárodní společenství odmítlo, napsal server Euronews.
The forced deportation of Ukrainian children to Russia is “bigger” than a war crime, argues Nobel laureate and human rights activist Oleksandra Matviichuk @avalaina. “I do believe that we have to prove… it’s a component of genocidal policy which Russia imposed against Ukraine.” pic.twitter.com/hDjyfy7rK3
— Christiane Amanpour (@amanpour) March 22, 2023
Přesný počet ukrajinských dětí odvezených do Ruska je obtížné určit a čísla z válčících zemí se značně liší. V prohlášení, které ve středu na Twitteru zveřejnil ukrajinský velvyslanec při OSN Serhij Kyslycja, se uvádí, že z rodin nebo dětských domovů bylo násilně deportováno více než 19 500 dětí.