Imploze, která zabila pětičlennou posádku ponorky Titan, by měla sloužit jako varování pro miliardáře toužící po „extrémní turistice“ v oceánu či ve vesmíru. Jedná se o nepřátelská prostředí, do nichž vstupují na vlastní nebezpečí. Spojitosti mezi Titanem a vesmírnou turistikou hledal web Gizmodo.
Pátrání po pětičlenné posádce ponorky Titan skončilo. V mžiku zemřela během její imploze v důsledku působení extrémního tlaku. Pochyby o bezpečnosti přitom vzbuzovalo plavidlo patřící soukromé společnosti OceanGate již před lety.
Po katastrofě ponorky, která brala bohaté zájemce k vraku slavného Titaniku, by měli všichni nadšenci do vesmírné turistiky vystřízlivět, píše web Gizmodo. Nejen drtivé hlubiny oceánu, ale i vesmírné prostředí je drsné a k lidem nepřátelské.
Titanic Sub Disaster Should Serve as a Stern Warning to the Emerging Space Tourism Sector https://t.co/ZK72TrfnRq pic.twitter.com/GwdZnwM9im
— Gizmodo (@Gizmodo) June 23, 2023
A podcenění bezpečnosti ponorky by mělo sloužit v době boomu kosmického turistického ruchu pro miliardáře jako ponaučení. Neberme tento druh turistiky lehkovážně. Exkluzivita těchto zážitků nezaručuje jejich bezpečnost.
Jedním z členů posádky Titanu byl mimochodem Hamish Harding, miliardář, který se už jednou vydal na hranici vesmíru v raketě New Shepard společnosti Blue Origin. Dále komerční cesty na hranici vesmíru nabízí firma Virgin Galactic.
Ponorka Titan byla důležitá pro vývoj odolných kosmických lodí
Miliardář Elon Musk však skrze svou společnost SpaceX ve spolupráci se zprostředkovateli Inspiration4 a Axiom nabízí ještě dražší a působivější zážitek. Skutečný pobyt na oběžné dráze, připomíná Gizmodo.
Komerční lety neberou do vesmíru pouze znuděné miliardáře, ale i vědce, kteří nejsou zapojeni do státních kosmických programů. Stejně jako v případě vesmírných turistů, i na ně se vztahují menší nároky než na skutečné astronauty.
V případě ponorky Titan musela posádka podepsat prohlášení, že cestuje na vlastní zodpovědnost. S tímto musejí počítat i vesmírní cestovatelé. Tohle odvětví je kromě toho nové a neexistuje jeho regulace.
Licence pro komerční lety do vesmíru vydává americký Federální úřad pro letectví, tím to ale hasne. Zájemci by neměli čekat jakékoli bezpečnostní pokyny. Kromě toho musejí na rozdíl od státních agentur poskytovatelé těchto zážitků volit levnější technická řešení.
Ponorka Titan tvořená s použitím uhlíkových vláken určených pro letecký průmysl byla z části postavena v Marshallově středisku vesmírných letů NASA v Alabamě. Americké agentuře měla poskytnou návod, jak vyrobit kosmickou loď odolnou vůči extrémnímu tlaku.