V governorátu Tartús na západě Sýrie příslušníci sil věrných svrženému prezidentu Bašáru Asadovi zabili 14 policistů, uvedl dnes podle agentury AFP ministr vnitra v syrské přechodné vládě Muhammad Abdal Rahmán. Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) už dříve informovala o tom, že v Tartúsu zahynulo devět lidí při pokusu o zatčení důstojníka spojovaného s nechvalně proslulým vězením v době režimu prezidenta Bašára Asada.
„Čtrnáct příslušníků ministerstva vnitra bylo zabito a dalších deset utrpělo zranění po zrádném přepadení ze zálohy ze strany zbytků sil zločinného režimu,“ uvedl ministr vnitra. Stalo se to podle něho v governorátu Tartús, kde tito policisté „plnili své úkoly a udržovali bezpečnost“.
At least 14 members of new Syrian regime killed in ‘ambush’ by Assad loyalists https://t.co/BGVFrR17ul pic.twitter.com/qFTlUdksOy
— The Independent (@Independent) December 26, 2024
SOHR oznámila, že „šest příslušníků sil pro všeobecnou bezpečnost“ působících pod novou vládní garniturou a také „tři ozbrojení muži“ byli zabiti nedaleko Tartúsu poté, co se bezpečnostní složky snažily zatknout důstojníka, který byl mezi „osobami odpovědnými za zločiny ve věznici Sajdnájá“.
Režim prezidenta Asada se zhroutil 8. prosince, když islamističtí povstalci z uskupení Haját Tahrír aš-Šám (HTS) na konci listopadu zahájili proti vládním vojskům bleskovou ofenzivu. Asad funkci v čele země převzal v roce 2000 po smrti svého otce Háfize Asada, který v zemi vládnul od roku 1971. V Sýrii byla ustavena přechodná vláda pod vedením HTS, jež má vládnout do 1. března 2025. V nábožensky i etnicky různorodé zemi panují obavy z nové vlny násilí.
Věznice Sajdnájá patřila k symbolům krutosti Asadova režimu. Podle odhadu Sdružení zadržovaných a pohřešovaných zde mezi lety 2011 a 2018 zemřelo v důsledku poprav, chybějící lékařské péče nebo hladu více než 30.000 lidí.