Skupina velkých amerických bank se dohodla na podpoře komerční banky First Republic Bank vkladem ve výši 30 miliard dolarů (zhruba 680 miliard korun). Kalifornská společnost se dostala do problémů kvůli krachu dvou bank Silicon Valley Bank (SVB) a Signature Bank. Na společné prohlášení bank odkázala média BBC a France 24.
Sanfranciská banka First Republic Bank se dostala pod tlak kvůli zhroucení dvou amerických bank SVB a Signature Bank minulý týden. Její akcie se v důsledku obav investorů z jejího krachu propadly o celých 70 procent.
Skupina předních amerických bank se však dohodla, že First Republic Bank podpoří vkladem ve výši 30 miliard dolarů. Banky to oznámily ve společné tiskové zprávě, na níž upozornila televize BBC News a další média.
Multi-billion dollar rescue deal for First Republic Bank aims to stem crisis https://t.co/uqC4zITafN pic.twitter.com/nyD3OSMndB
— FRANCE 24 (@FRANCE24) March 17, 2023
Na pomoci se podílejí například Bank of America, Citigroup, JPMorgan Chase a Wells Fargo. Celkem se jedná o 11 amerických bank. Akcie First Republic Bank v reakci na oznámení vzrostly o 20 procent.
„Tento projev podpory ze strany skupiny velkých bank je velmi vítaný,“ reagovali američtí finanční regulátoři v prohlášení. „Demonstruje odolnost našeho bankovního systému.“ Banky uvedly, že v americký bankovní systém věří.
Evropské banky to ustojí
„Tento krok největších amerických bank odráží jejich důvěru ve First Republic Bank a v banky všech velikostí,“ stojí ve společném prohlášení institucí. Regulátoři doplňují, že americké bankovnictví zůstává odolným.
„Nedávné události na tom nic nezměnily,“ domnívají se úřady. „Mohu členy výboru ujistit, že náš bankovní systém zůstává zdravý,“ ubezpečila finanční výbor americká ministryně financí Janet Yellen.
Viceprezident Evropské centrální banky (ECB) Luis de Guindos uklidnil investory v Evropě, že bankovní systém na kontinentu je odolný a vůči tomu americkému má jen omezenou expozici. Učinil tak poté, co ECB zvýšila úroky o 50 bazických bodů na 3 procenta, uvedla stanice France 24.
Právě zvyšování úroků však vzbuzuje u investorů obavy. Američtí regulátoři totiž uzavřeli dvojici zkrachovalých bank kvůli jejich ztrátám vzniklým investicemi do dluhopisů v době nižších úroků.
Do problémů se dostala i druhá největší švýcarská banka Credit Suisse, která našla ve svých finančních výkazech „podstatnou slabinu“. Největší investor banky jí odmítl pomoci, což vyvolalo paniku z hrozby velké finanční krize. Tento požár však uhasila půjčka od Švýcarské národní banky ve výši 50 miliard francouzských franků.