Měsíc nám připadá na obloze neuvěřitelně vzdálený, ale když vychází či zapadá nad obzorem, zdá se být naopak obrovský a na dosah ruky. Jedná se o iluzi, která mate i vědce. Žádné vysvětlení tohoto běžného optického klamu neexistuje, pouze nepotvrzené teorie. Napsal o tom web Newsweek.
„Většina z nás má zkušenost s obřím Měsícem sedícím nízko nad obzorem. Tato zdánlivá velikost však není skutečná,“ řekla pro časopis Newsweek Susanna Kohler, mluvčí Americké astronomické společnosti. Uvedla, že velikost Měsíce je ve skutečnosti neměnná.
Vědci ani psychologové netuší, proč k této iluzi dochází. Existují pouhé teorie, ale žádná není stoprocentně pravdivá. „Tento efekt byl zkoumán již mnohokrát. I my jsme pořizovali snímky vycházejícího a zapadajícího Měsíce v úplňku,“ řekl astronom z projektu Virtual Telescope Gianluca Masi.
The optical illusion you see every single day without even realizing https://t.co/M7kHIps3co
— ChrisTomasAndrew (@ChrisTomasAndre) October 7, 2022
Vědci mají způsob, jak dokázat, že jde o pouhou iluzi. Na jeden snímek zachytí obří Měsíc někde za stromy při východu a ten samý Měsíc na noční obloze nad hlavou. Stejná velikost při obou záběrech pak dokazuje iluzi.
Ověřit si velikost Měsíce však může každý velice snadno. Měsíc v úplňku lze přeměřit na šířce palce při natažené paži. Ať už Měsíc sedí nízko nad obzorem či vysoko mezi hvězdami, nehet by jej měl zakrývat.
Mistr iluzí
Podle Kohler může tato iluze souviset s posunem perspektivy. Když se na Měsíc díváme vedle malých objektů v popředí, jako jsou budovy a stromy, připadá nám větší, než když nám svítí nad hlavou a obklopuje jej prázdná obloha.
To zní sice logicky, ale popírají to zkušenosti astronautů na oběžné dráze, kterým vidění žádné objekty v popředí nezkreslují, přitom rovněž vidí Měsíc jako obrovský.
Pak tady jsou vzdálené objekty na horizontu, které leží za těmi v popředí. O těch nám mozek říká, že jsou vzdálenější než Měsíc nad hlavou. „To může způsobit nadsazené vnímání velikosti objektu na horizontu,“ vysvětlila Kohler, podle které tento trik spočívá v lidské mysli.
Vysvětlením není ani superměsíc či superúplněk. Měsíc se kolem Země nepohybuje ve stejné rovině. Přibližuje se a oddaluje, ale při přiblížení je asi jen o 7 procent větší. Iluze Měsíce přitom způsobuje, že jej lidé vnímají jako dvakrát tak velký.