Tři ozbrojené drony byly dnes sestřeleny nad letištěm v Irbílu v severním Iráku, kde jsou nasazeni američtí vojáci a další mezinárodní síly. Zda si incident vyžádal oběti na životech nebo škody, není v tuto chvíli jasné. S odvoláním na protiteroristickou službu poloautonomního iráckého Kurdistánu o tom informovala agentura Reuters.
Drony byly podle kurdských úřadů sestřeleny kolem 05:05 místního času (03:05 SEČ). K útoku se žádná skupina nepřihlásila, v minulosti ale za podobnými akcemi stála skupina označovaná jako Islámský odpor v Iráku, která sdružuje proíránské irácké milice, píše Reuters.
Three armed #drones shot down over #US Base in northern #Iraq.https://t.co/05qXDh8GyC
— The Jerusalem Post (@Jerusalem_Post) January 16, 2024
Íránské revoluční gardy v pondělí uvedly, že zaútočily balistickými raketami na „špionážní centra a shromáždění protiíránských teroristických skupin“ u Irbílu a v Sýrii zaútočily raketami na „pachatele teroristických operací“ v Íránu.
Irácká vláda dnes íránský útok, který si vyžádal civilní oběti na životech v rezidenčních čtvrtích, odsoudila a označila ho za agresi. Útok Bagdád považuje za narušení irácké svrchovanosti a bezpečnosti obyvatel a uvedl, že v této souvislosti podnikne všechny dostupné právní kroky, včetně podání stížnosti Radě bezpečnosti OSN. Irácké ministerstvo zahraničí si zároveň předvolalo íránského chargé d’affaires v Bagdádu, aby mu předalo protestní dopis. V něm se mimo jiné uvádí, že íránská „agrese je hrubým porušením irácké svrchovanosti, je v rozporu… s mezinárodním právem a ohrožuje bezpečnost regionu“, píše agentura AFP. Premiér iráckého Kurdistánu Masrúr Barzání útok na Irbíl označil za „zločin proti kurdskému lidu“.
Mluvčí íránského ministerstva zahraničí Náser Kanání uvedl, že Teherán respektuje suverenitu a územní celistvost jiných zemí, ale že zároveň využívá svého „legitimního a zákonného práva odrazovat hrozby pro národní bezpečnost“.
Při íránských úderech podle bezpečnostní rady kurdské vlády zahynuli nejméně čtyři civilisté a dalších šest jich bylo zraněno. Mezi mrtvými je podle iráckých bezpečnostních a zdravotnických zdrojů i multimilionář a kurdský podnikatel Pišrau Dizají a několik členů jeho rodiny, kteří přišli o život poté, co jejich dům zasáhla nejméně jedna raketa. Dizají, který měl blízko k vládnoucímu klanu Barzáníů, vlastnil podniky, které vedly významné realitní projekty v Kurdistánu. Íránská státní média bez bližších podrobností uvedla, že Dizají měl „úzké vazby“ na izraelskou tajnou službu Mossad. Jedna raketa podle zdrojů Reuters dopadla také na dům vysoce postaveného kurdského zpravodajského činitele a další na kurdské zpravodajské středisko.
Írán už v minulosti občas prováděl údery v iráckém Kurdistánu. Teherán tvrdí, že v oblasti působí íránské separatistické skupiny i agenti jeho úhlavního nepřítele Izraele. Bagdád se přitom na základě bezpečnostní dohody s Teheránem z roku 2023 pokusil íránské obavy utlumit přemístěním některých členů separatistických organizací.