Nadace Neuron letos opět ocenila výjimečné osobnosti české vědy. Hlavní cenu za celoživotní přínos získal fyzikální chemik Pavel Jungwirth. Poprvé byla udělena i cena za rozvíjení lásky k vědě, kterou obdržel pedagog a popularizátor Jan Černý. Celkem nadace rozdělila mezi laureáty 5,5 milionu korun.
Pavel Jungwirth se věnuje molekulovým simulacím iontů na vodních rozhraních a má mezinárodní uznání. Jak uvedla mluvčí nadace Tereza Kopelentová, „jeho projekty spojují téma iontů a vody“. Kromě prestižní ceny získal i finanční odměnu 1,5 milionu korun. Jan Černý je známý podporou talentovaných studentů, například v programu Science a biologických olympiádách. Prezident Petr Pavel při předávání ocenění vyzdvihl význam inspirativních učitelů.
Nadějní vědci byli oceněni v sedmi kategoriích: biologie, chemie, fyzika, medicína, matematika, počítačové vědy a společenské vědy. Například Klára Hlouchová získala cenu za výzkum evoluce proteinů, který by mohl objasnit vznik života. Historik Ota Pavlíček uspěl s digitálními projekty, díky nimž lze „cestovat v čase“, informoval iRozhlas.
Ocenění za propojení vědy a byznysu obdržel start-up SophoMer, který nahradil živočišné bílkoviny v diagnostice syntetickým materiálem. To zlepšuje citlivost testů. Spoluzakladatelé Jan Plicka a Jiří Moos kromě ceny získali také mentorské propojení s podnikatelskou komunitou Neuronu.
Nadační fond Neuron vznikl v roce 2010 a postupně se transformoval na nadaci. Českým vědcům už rozdal přes 140 milionů korun, uvádí ČT24. Kromě ocenění nadace organizuje studentské stáže na prestižních univerzitách a financuje expedice, které přinesly objevy, jako je neznámá opice uakari.
Ceny Neuron opět připomněly důležitost vědy i role inspirativních učitelů. „Za láskou k vědě většiny našich laureátů stojí vždycky klíčová osoba, a tou je právě učitel,“ řekla ředitelka Monika Vondráková.